_Pozdní maminky a riziková těhotenství

Pozdní maminky a riziková těhotenství
Datum publikace: 27.02.2012

V současné době se čím dál více žen ve věku třicet let a výše rozhodne pro těhotenství. Pokud se tak stane, měly by ženy počítat s tím, že jejich těhotenství bude náchylnější k označení rizikové, než je těhotenství žen o deset patnáct let mladších.

Přestože ženy po třicítce představují stále vyšší procento mezi těhotnými, neznamená to, že je jejich gravidita zcela bezproblémová. Těhotenství ve vyšším věku může přinášet mnoho komplikací.

Věk nelze obelstít

Část těhotenských komplikací starších matek může souviset s jejich chronickým onemocněním, které se váže na věk. S přibývajícími léty je napříč celou populací častější výskyt diabetu, kardiovaskulárních onemocnění (včetně infarktu myokardu), vysokého krevního tlaku, problémů s ledvinami, křečovými žilami a dalších chronických onemocnění.
Pokud se žena před otěhotněním léčí s některou z těchto nemocí, je nutné, aby své rozhodnutí stát se matkou konzultovala předem s lékařem. Těhotenství klade na organizmus ženy vysoké nároky a je nutné, aby otěhotnění bylo plánované s ohledem na aktuální zdravotní stav ženy.

Gynekologické potíže a snížená plodnost

U žen po třicítce je častější výskyt nezhoubných nádorů dělohy – myomů. Myomy vznikají z buněk hladké svaloviny děložní stěny a patří mezi nejčastější gynekologické nádory. Jejich výskyt do určité míry snižuje správnou funkci dělohy a může tak zkomplikovat otěhotnění, těhotenství i samotný porod.
Další problém u části žen po třicítce může znamenat konizace děložního čípku, kterou v minulosti z preventivních důvodů podstoupily. Konizace je drobný chirurgický výkon, během nějž dojde o odstranění rizikové části děložního čípku (tzv. prekancerózy), výkon po sobě však zanechá drobné zjizvení, které může zkomplikovat otěhotnění i porod.
U opakovaných či rozsáhlých výskytů prekancerózy na děložním čípku může dojít až k amputaci čípku, to je stav, který je pro vývoj těhotenství značně rizikový.
Problém mohou znamenat i opakované vaginální infekce, které ženy během života prodělaly. 
Bez problémů u třicetiletých a starších žen nemusí být ani vlastní početí. Po třicátém pátém roku klesá schopnost otěhotnění a k početí často dojde až po zahájení léčby hormonální stimulací, či s pomocí některé z metod umělého oplodnění (IVF).
(Více o propblémech s otěhotněním u matek 30+ naleznete v textu Plodnost u ženy začne klesat už po třicátém roce věku

Častější komplikace těhotenství

Vyhráno žena po třicátém pátem roce  ještě nemá ani v okamžiku, kdy u ní dojde k prokázání těhotenství. Starší ženy jsou vystaveny vyššímu riziku ztráty těhotenství. Nejrizikovějším obdobím je doba do ukončeného13. týdne gravidity. Klidnějším obdobím je z tohoto pohledu druhý a třetí trimestr.
U starších matek jsou častější i další těhotenské komplikace. Například poruchy placenty a komplikace s tím spojené se u matek ve věku 35 – 39 let vyskytují ve více než 19 procentech těhotenství (zatímco u žen 20 – 29 letých je riziko jejich vzniku pouze 10 procentní).
U starších žen je i vyšší riziko vzniku preeklampsie - tedy patologicky vysokého krevního tlaku, doprovázeného zvýšením hladiny bílkoviny v moči. Neléčená preeklampsie vede tzv. eklampsii, dnes naštěstí velmi vzácnému onemocnění, které je provázeno křečemi a bezvědomím.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek