_Starší matky - světový trend

Starší matky - světový trend
Datum publikace: 27.02.2012

Podle světových statistik matek po pětatřicátem - čtyřicátém roce věku ve vyspělých státech stále přibývá. Situace je stejná i u nás. 

Světové statistiky za posledních dvacet let ukazují obrovský nárůst porodnosti u žen vyšších ročníků. Podle stránek babycenter.com se v roce 2004 dvacet procent všech narozených dětí narodilo právě ženám starších třiceti pěti let.
V roce 2005 se narodilo ženám ve věkové skupině 30 -35 více dětí, než kolik se jich narodilo matkám v jakékoli jiné věkové skupině.

USA

Od roku 1990 se na území USA porodnost ve všech věkových skupinách žen 30-letých a starších zvýšila. Nejvýraznější nárůst byl u žen starších ročníků.
Matek ve věku 35-39 přibylo o 47 procent, u žen ve věkové skupině 40-44 je nárůst 80 procentní.
Center for Disease Control and Prevention upozorňuje na to, že přesto, že dochází celkově ke zvyšování věku matek, existují značné rozdíly mezi jednotlivými státy USA a rasami, ke kterým ženy přísluší.

Evropa

Průměrný věk prvorodiček na území západní, severní a jižní Evropy je 26-29 let. V některých zemích, například ve Španělsku je průměrný věk žen, které porodily prvního potomka až 30 let. Věk matek, které porodily druhé a další dítě je ještě vyšší.

Stáří českých matek

České matky nezůstávají za světem pozadu.
Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2010 jsou třicetileté a starší matky nejčastěji zastoupenou věkovou skupinou mezi rodičkami.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek