_Starší ženy se více se věnují samy sobě a mají větší nadhled

Starší ženy se více se věnují samy sobě a mají větší nadhled
Datum publikace: 27.02.2012

Rozhodnutí třicátnice či čtyřicátnice přivést na svět potomka může mít i své kladné stránky. Starší ženy o sebe v porovnání se ženami mladších ročníků většinou více dbají, a to se může odrazit i v probíhající graviditě.

Ženy po třicítce či čtyřicítce více chápou potřebu péče o sebe samu. Častěji o sebe pravidelně pečují, vedou zdravější životní styl, zdravěji se stravují, nepodceňují roli pravidelného pohybu a relaxaci všeho druhu.

Investice do sebe se vyplatí

Příčinou takto vedené péče je kromě jiného i touha žen zachovat si co nejdéle mladistvý vzhled, dobré zdraví a psychickou kondici. To, co jim umožňuje vést tento standard, je dobré sociální zázemí a příznivá finanční situace. Mnohdy jde o ženy, jenž právě až po třicítce, mají dostatek financí a času, které do sebe mohou bez obav investovat, což si v mladším věku, kdy se staraly o své prvorozené děti, zařizovaly bydlení a teprve stály na prahu profesionální dráhy (případně pečovaly o rodinu, aby se kariéře mohl plně věnovat jejich manžel), nemohly dovolit.
Péče a starost o tělo, kterou jsou zvyklé si věnovat, se starším ženám v těhotenství může vyplatit. Například v tom, že i v době jiného stavu svému tělu bez problémů dopřejí vše, na co jejich organismus klade zvýšené nároky, či v tom, že nepodceňují význam preventivních prohlídek souvisejících s probíhající graviditou a vývojem plodu.
Svůj význam může mít péče o zdraví i v období prekoncepce, tedy v době ještě před početím. Podle současných poznatků je totiž dobrá kondice a dostatek všech vitamínů a minerálních prvků důležitá nejen v okamžiku kdy dojde k otěhotnění, ale už v období, které oplození předchází (například dostatek kyseliny listové, jejíž deficit v době před otěhotněním může souviset se vznikem rozštěpových vad plodu).

Lépe se vyrovnávají s těhotenskými obtížemi

Podle lékařů mají starší matky i další plus. Snadněji se vyrovnávají s těhotenskými obtížemi.
Ženy po třicítce lépe chápu, že nic není zadarmo. Ranní nevolnost, únavu i nárůst váhy a proporcionální změny, které těhotenství přináší, berou s větším nadhledem a lépe se jim přizpůsobují. Nedělají si příliš hlavu s tím, jak těhotenství poznamená jejich tělo, protože vědí, že jde pouze o přechodné období a že po porodu je velká šance na to, že se vše vrátí do stavu, jaký byl před početím.
Starší nastávající maminky si své těhotenství a vše, co ho doprovází, umějí mnohem lépe užít a vychutnat, než mladší ženy. Tato psychická vyrovnanost a pohoda se následně odráží i na pohodovém průběhu gravidity.
Podstatnou roli v rozhodnutí třicátnic a čtyřicátnic stát se matkou hraje i žebříček hodnot. Pokud se pro dítě rozhodne žena po třicítce či čtyřicítce, je její těhotenství a následně i narozené dítě na nejvyšších příčkách tohoto žebříčku, starší matky jsou proto pro zdárnou realizaci svého přání mnohé obětovat.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek