_Očkování proti rakovině děložního čípku probíhá již pět let

Očkování proti rakovině děložního čípku probíhá již pět let
Datum publikace: 29.11.2012

Již déle než pět let mají dívky a ženy v České republice možnost nechat se očkovat proti rakovině děložního čípku. Za tu dobu se objevily nové informace týkající se účinnosti vakcín a toto očkování se stalo důležitou součástí prevence, o čemž svědčí i jeho zavedení zdravotními pojišťovnami do plně hrazených očkování. Dá se očekávat, že dívky se brzy budou běžně nechávat očkovat přímo během pediatrické prohlídky ve 13 letech.

V roce 2006 vydali odborníci z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně doporučení očkovat proti lidským papilomavirům (HPV), a to ideálně všechny dívky ve věku 12 až 13 let. Nejdéle je dispozici a největší zkušenosti jsou s vakcinou Silgard, která chrání jak proti rakovině děložního čípku, tak proti genitálním bradavicím. Vakcina Cervarix, která chrání jen před lidským papilomavirem způsobujícím rakovinu děložního čípku je další možností, ale například ve velké Británii byla nahrazena právě vakcinou Silgard. Obě vakcíny jsou účinné proti vysoce rizikovým kmenům lidských papilomavirů (HPV 16 a 18) vyvolávajících v určitých případech karcinom děložního hrdla, ale Silgard (Gardasil) chrání navíc proti dalším dvěma typům (HPV 6 a 11), které jsou původci velmi nepříjemných genitálních bradavic, a navíc působí další změny v organizmu (například papilomatózu hrtanu a další vzácnější onemocnění). Silgard (na rozdíl od Cervarixu) je určen i pro chlapce. Cervarix je účinný pouze proti dvěma typům HPV, tedy nikoli proti typům 6 a 11.

HPV typy a ochrana před nimi

Po celou dobu, kdy se na území České republiky proti rakovině děložního čípku očkuje, zároveň probíhala rozsáhlá mezinárodní studie, které se zúčastnilo více než 18 000 dívek a žen. Studie se zaměřovala na sledování účinnosti vakcíny. Výsledky této studie ukázaly, že vakcína prokazatelně chrání také proti dalším rizikovým HPV typům, které mohou způsobit rozvoj rakoviny děložního čípku, tedy ne jen proti typům HPV 16 a 18, proti kterým byla cíleně vyvinuta. Studií bylo prokázáno, že vakcína poskytuje dívkám, které se s HPV viry doposud nesetkaly, 93% ochranu bez ohledu na typ papilomaviru.
Za širokou ochranou, kterou vakcína poskytuje, stojí její složení, díky kterému je možné zvýšit imunitní odpověď organismu na očkování, čímž dojde k vytvoření vysoké hladiny protilátek proti rizikovým HPV virům. 

Ročně onemocní rakovinou děložního čípku tisícovka žen

V České republice ročně onemocní rakovinou děložního čípku až 1000 žen, 400 jich každý rok umírá. Dívky vakcinované před zahájením sexuálního života mají o více než 90 % nižší riziko rozvoje těžkých předrakovinných změn na děložním čípku než neočkované dívky.

Zdroj: Ve Velké Británii byl Cervarix (společnosti GSK) nahrazen v očkovacím programu Gardasilem (Silgard, společnosti MSD)

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek