_Noční děsy vyděsí, ale dítěti neublíží

Noční děsy vyděsí, ale dítěti neublíží
Datum publikace: 10.11.2011

Náhlý, nepřetržitý hlasitý křik a pláč uprostřed noci, dítě vypadá, jako by se s někým pralo, či se něčemu bránilo a přitom vlastně spí. Tak vypadá typický obrázek nočních děsů.

Noční děsy (pavor nocturnus) patří mezi vývojové spánkové poruchy a vážou se na non REM fázi spánkového cyklu. Nejčastější dobou výskytu je první polovina noci a jednotlivé epizody mohou trvat v řádu minut až půl hodiny. Dítě během nočních děsů hlasitě křičí, má zvýšenou pohybovou aktivitu, vypadá jako by se s někým pralo, brání se fyzickému kontaktu rodičů, může mít otevřené oči a nereaguje na žádné hlasové podměty. Tento stav rodiče většinou velmi vyděsí, nejde však o žádnou psychickou nebo psychiatrickou nemoc, ale o pouhou poruchu ve vývoji spánku, která s věkem dítěte bude ustupovat, až spontánně vymizí a na dítěti nezanechá žádné následky.

Jak se zachovat

Odborníci doporučují dítě nebudit a počkat, až se samo uklidní. Řada rodičů naopak uvádí, že násilné probuzení dítěte je jedinou možností jak stav plný křiku a pláče přerušit. Pokud se stavy nočních děsů opakují vícekrát za noc a rodičům se zdají nápadné, je na místě neurologické vyšetření, jehož cílem je potvrzení, či naopak vyloučení formy epilepsie, která se váže na spánek a jejíž obraz vypadá podobně jako noční děsy (vyskytuje se však několikrát za noc a její epizody trvají pouze chvíli - v řádu minut).

Co je REM a Non REM spánek

Spánkový cyklus se skládá z několika fází, během nichž se střídají tzv. REM a Non REM spánek.

  • REM spánek – v této fázi spánku se nám zdají barevné, emočně výrazné sny, které si ráno většinou umíme vybavit, některé jsou tak výrazné, že si je pamatujeme dlouhou dobu někdy i po celý život. V této fázi se nám zdá až 80 procent všech snů. Zkratka REM je z anglického rapid eye movements – rychlé pohyby očí – které jsou pro tuto fázi typické. V tomto spánku jsou z činnosti vyřazeny svaly, člověk se proto nehýbe.
  • Non REM spánek – sny se nám v této fázi téměř nezdají, pokud ano, jsou šedé, nevýrazné a nepamatujeme si je. V této spánkové fázi nejsou svaly vyřazeny ze své činnosti, člověk se tak může hýbat. 

Text vznikl ve spolupráci s dětskou neuroložkou MUDr. Ivou Příhodovou ze spánkové laboratoře  Neurologické kliniky VFN v Praze.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek