_Výsev puchýřků po celém těle? To jsou plané neštovice!

Výsev puchýřků po celém těle? To jsou plané neštovice!
Datum publikace: 04.01.2015

Plané neštovice (varicela) jsou velmi častým virovým onemocněním šířícím se zejména v předškolních dětských kolektivech. Původcem onemocnění je virus varicela-zoster (HHV-3), ze skupiny lidských Herpesvirů. Virus se přenáší vzduchem, kapénkami a nemoc se projevuje výsevem typických puchýřků.

 

Plané neštovice se nejčastěji objevují u dětí předškolního a mladšího školního věku. Inkubační doba nemoci je 6-23 dní, nejčastěji však 2 týdny. „V tomto období se mohou objevit první nespecifické příznaky nákazy, například mrzutost, únava a zvýšená teplota,“ popisuje MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Jak probíhají plané neštovice

  • Ještě před vlastním výsevem puchýřků se může objevit mrzutost, únava, teplota, bolest hlavy. Někdy pozorujeme i rozvoj prchavé vyrážky.
  • Neštovičky se začínají tvořit nejprve na obličeji, krku a trupu, zpočátku jsou naplněné světlou tekutinou, ta se ale během pár hodin zakalí.
  • Po zakalení tekutiny puchýřky začínají zasychat a vytváří se na nich krusta
  • Výsev puchýřků může být provázen horečkou.
  • Neštovičky jsou asi 3-6 mm velké a jejich množství se pohybuje od pár desítek až po stovku.
  • Výsev trvá 3-5 dní.

Vzhledem k tomu, že výsev probíhá 3-5 dní, vyskytují se na kůži neštovičky ve všech stádiích najednou, zatímco některé teprve vyráží, jiné už zasychají. „Po vytvoření krusty dochází během několika dní k jejímu odloupnutí,“ dodává lékařka.
Neštovičky se vysévají na kůži celého těla. „Objevují se i ve vlasaté části hlavy, na sliznici nosu, úst, uší, genitálií i na očních víčkách,“ vysvětluje lékařka.

Plané neštovice a jejich komplikace

Neštovice většinou probíhají bez vážnějších komplikací, nicméně v některých případech může dojít ke vzniku zápalu plic, nebo cerebelitidy, tedy zánětlivého postižení mozečku. To se projevuje malátností, neschopností udržet rovnováhu či sníženou koordinací pohybů (nemocný například nepřejde po rovné čáře na zemi, netrefí se prstem na nos a podobně).
Mezi komplikace onemocnění patří i bakteriální infekce ložisek (impetigo), k té dochází poté, co si dítě neštovičky rozškrábe.

Léčba planých neštovic

Plané neštovice jsou virové infekční onemocnění, které se velmi rychle šíří. Nakazit se mohou nejen děti, ale i dospělí, kteří infekci ještě neprodělali. U dospělých nemoc mívá horší průběh. „Nejvíce infekční je člověk těsně před výsevem puchýřků, tedy v době, kdy o tom, že je nakažen neštovicemi, ještě neví. Naopak infekční přestává být v okamžiku, kdy dojde k zaschnutí všech neštoviček, tedy asi za týden od prvního výsevu“ doplňuje MUDr. Markéta Geleneky.

Léčba nekomplikovaných planých neštovic spočívá v:

  • Uložení na lůžko, nemocný by měl být v klidu a teple.
  • Podávání léků snižujících teplotu a bolest. K tomu je možné použít běžně dostupné léky zakoupené v lékárně (například s obsahem účinné látky paracetamol či ibuprofen v odpovídajícím dávkování)
  • Tlumení svědění pokožky. K tomu je možné dítěti podat antihistaminika.
  • Podpoření zasychání puchýřků. Neštovičky se natírají tekutým pudrem, možný je i oplach ve slabém roztoku hypermanganu. V minulosti se používala genciánová violeť, ta se nyní již nedoporučuje.

V případě rozvoje komplikací (zejména u dospělých) se varicela léčí antivirovým přípravkem (aciclovir). Plané neštovice jsou onemocnění, které zanechává celoživotní imunitu. Člověk jím tedy onemocní pouze jednou za život. Virus planých neštovic však v organismu přežívá v tzv. latentním stádiu a při oslabení organismu (například stresem, virózou a podobně) může dojít k reaktivaci viru. V tomto případě člověk neonemocní planými neštovicemi, ale vznikne u něj pásový opar.

Očkování proti planým neštovicím

Proti planým neštovicím je možné se nechat očkovat. Vakcinace se doporučuje u rizikových osob, které onemocnění doposud neprodělaly a lze očekávat, že by průběh mohl být komplikovaný (pacienti se závažným chronickým onemocněním, nádory, imunodeficity a podobně). Dále je vhodné očkovat vnímavé ženy (které se s infekcí nesetkaly) ve fertilním období před plánovaným otěhotněním.
Vakcína je určena pro děti od 9 měsíců.
Vakcinace není vhodná v době probíhající gravidity. „Pokud žena plánuje těhotenství, nemělo by k otěhotnění dojít dříve než měsíc po prodělaném onemocnění či po očkování,“ uzavírá MUDr. Markéta Geleneky.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek