_Náhradní mateřství nevylučuje kojení dítěte!

Náhradní mateřství nevylučuje kojení dítěte!
Datum publikace: 20.07.2016

Náhradní mateřství je proces, kdy neplodnému páru porodí dítě jiná žena – náhradní matka. Ovšem to nemění nic na tom, že toto dítě může být plně kojené. Zajímavostí je, že dítě nekojí náhradní matka, která dítě přivedla na svět, ale žadatelka o tento proces (která může, a nemusí být biologickou matkou).

 

Náhradní mateřství podstupuje čím dál víc párů, které se přirozenou cestou nemohou stát rodiči. Ženy z těchto párů však touží být matkami se vším všudy, a v cestě jim nestojí ani to, že jejich dítě nosí pod srdcem a na svět přivede jiná žena.
„Žena z žadatelského páru může být biologická matka, pokud embryo vzniklé metodou IVF a transferované do dělohy náhradní matky, vzniklo z jejího vajíčka. Možné však je v tomto procesu využít i vajíčko anonymní dárkyně. Ať už žena z žadatelského páru je, či není biologickou matkou, vždy jde ženám o jedno. Chtějí spoluprožívat pocity náhradní matky a chtějí být přítomny jejím pocitům a emocím. Toto spoluprožívání, sblížení a přítomnost jim pomáhá ve vytváření mateřského pouta a umožňuje jim se na miminko skutečně těšit,“ popisuje primář centra ISCARE I.V.F. MUDr. Jaroslav Hulvert.

Jak kojit při náhradním mateřství

Ženy však jsou ještě dál, a o svoje pocity mateřství se nechtějí nechat připravit. „Ženy z žadatelských dvojic se například snaží děti, které jim porodí náhradní matka, kojit. A ono to jde. Tyto ženy ještě před tím, než se dítě náhradní matce narodí, intenzívně stimulují prsní bradavky, to spolu s intenzívními pocity doprovázejícími očekávání miminka, může skutečně vést k tomu, že u nich dojde ke spuštění laktace. U části žen je možné nástup laktace podpořit i některými léky,“ popisuje lékař.
Pocity spoluprožívání těhotenství, radosti z očekávaného miminka i následné kojení vedou k tomu, že se matky z žadatelských párů plně identifikují s rolí matky, což se samozřejmě promítne do jejich psychiky a samozřejmě to pozitivně ovlivňuje i jejich vztah k dítěti.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek