_Kojení dvojčátek

Kojení dvojčátek
Datum publikace: 16.05.2011

Očekáváte dvojčátka a přemýšlíte o tom, jak zvládnete kojení dvou dětí najednou? Možná se toho bojíte více, než je třeba.

Přestože představa péče o dvě miminka může vyvolat paniku, v zásadě jde především o to, si ji naplánovat, zorganizovat, zapojit do ní partnera, případně se nebát říci o pomoc prarodičům, nebo v případě nutnosti zkusit výpomoc chůvy. Péče o dvojčata je stejná, jako je tomu u jednoho miminka, je ale třeba počítat s tím, že vše budete dělat dvakrát a každou činností tak můžete strávit dvakrát tolik času, než maminky s jedním miminkem. To platí i o kojení, případně o krmení z láhve.

Jak kojit: současně nebo jedno po druhém

Pokud se rozhodnete, že své děti budete kojit, můžete si vybrat, zda je budete krmit dohromady, nebo každé samostatně. Druhá varianta je samozřejmě náročnější na čas, zase ale umožní individuální přístup k dětem a pochování si každého mimika zvlášť. Oddělené kojení dvojčat se v ničem neliší od kojení jednoho miminka. Polohu v jaké bude maminka kojit, si musí zvolit na základě toho, co oběma nejvíce vyhovuje. Kojení dvojčat dohromady tolik variant nenabízí. Možností je například kojení v boční poloze »držení fotbalového míče«, kdy mohou být drženy obě děti zároveň. Maminka si v této poloze může vypomoci v podložení miminek  polštářem, nebo složenou dekou. Další možností je držení jednoho miminka v boční poloze a druhého v kolíbce. Možné je i kojení dětí křížem, tedy v poloze kdy miminka leží v kolébce a jejich tělíčka se na klíně maminky kříží. Pokud maminka nemá dostatek mléka a chce kojit, je možné děti ob jedno kojení přikrmovat z láhve.
Při kojení dvojčat je nutné si uvědomit, že nároky miminek mohou být odlišné, zatím co jedno bude vyžadovat delší kojení a větší přísun stravy, druhé může mít potřebu menší. Srovnávat obě děti a snažit se, aby jedno dohnalo druhé, je v tomto případě hloupost, která neprospěje ani matce, ani dětem.

Výživa kojící matky

Během období laktace a kojení by maminka měla dbát na svůj jídelníček, který by měl obsahovat dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů. Všechny tyto látky jsou důležité jak pro ni, tak pro její potomky. Důležitý je i pitný režim, kojící žena by měla za den přijmout až tři litry tekutin.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek