_Na strie bez chemie

Datum publikace: 15.05.2018

Strie, nezvaný host nejen v období těhotenství. Vznikají při extrémním natažení kůže zapříčiněným rychlým váhovým přírůstkem. Například těhotenským bříškem nebo v období puberty, růstem těla. Nejvíce jsou k tvorbě strií náchylné boky, hýždě, stehna i prsa. Rady, jak předejít vzniku strií, je mnoho. Nejčastějším doporučením je "pravidelně mazat". Nač ale utrácet za krémy, které slibují zázraky, když můžete mít pomoc z přírody?

Olej

Velký výběr olejů dává možnost vybrat si ten, který vám bude vyhovovat. Jsou nejen bohaté na vitaminy, ale i všestrannými pomocníky po porodu. Některé dokonce využijete v kuchyni. Každý má specifickou vůni. 

Nabídka olejů je opravdu bohatá. Při koupi se však orientujte i podle ceny. Někde jsou oleje zbytečně drahé, protože platíte za značku. Najděte si proto čas a vyberte správnou variantu. Pak také zvažte, jestli se nevyplatí koupit větší balení za lepší cenu. Nezapomínejte, že ve větších městech jsou i prodejny, kde oleje stáčí do vámi donesených lahviček.

  • Kokosový

Kokosový olej nadchne svou pronikavou vůní i příjemnou konzistencí. Je také plný vitaminů. Například vitamin E, který má pozitivní vliv na pleť i jizvy na pokožce. Je také výborným pomocníkem proti ztrátě pružnosti. Obsahuje nasycené tuky, které posilují buněčné stěny a také bojuje proti volným radikálům. Využijete ho na vlasy, rty, celou pokožku i do salátu.

Tip: Nezapomeňte koupit olej nerafinovaný, v co největší kvalitě! Nelekněte se, když se na sluníčku rozpustí, je to přirozené. 

  • Olivový olej

Obsahuje vitaminy K, A, E, D a podporuje regeneraci kůže, kterou hloubkově vyživuje. Výborný je i na tělo po opalování, ošetření ekzémů i na vlasy. Stačí v dlaních zahřát olej, vmasírovat ho do pokožky a nezapomínat, že je zdravý a prospěšný i v kuchyni.

Tip: Extra panenský olivový olej je ideálním pomocníkem pro namáhanou pokožku, díky prospěšným látkám, které obsahuje.

  • Avokádový olej

Avokádový olej regeneruje, zvláčňuje a obnovuje pokožku. Podporuje obnovu buněk a předchází stárnutí organismu.Obsahuje vitaminy A, E, D, lecitin a řadu minerálů. Působí také jako antioxidant. 

Avokádový olej má jen samé klady. Je vhodný pro každou příležitost. Na již zmíněnou pokožku, vlasy, jako prevence před onemocněním i do salátů a zálivek.

Tip: Avokádový olej si můžetevyrobit i doma

  • Ricinový olej

Proti tvorbě strií během těhotenství je účinný i ricinový olej, který pokožku zvláčňuje a pomáhá ji udržet vláčnou a pružnou. Obsahuje mastné kyseliny, které maximalizují schopnost kůže regenerovat tkáně - to zlepšuje texturu pokožky a také pevnost.

Ricinový olej je výborný na redukci vrásek, podporuje růst vlasů, zahušťuje obočí i řasy a léčí popraskané rty.

Tip: Nedoporučuje se konzumovat vnitřně!

Máslo

Nemusíte si na tělo mazat máslo, které si běžně dáváte k snídani, pokud by to nebylo máslo bambucké, nebo kakaové. V takovém případě místo rohlíku, raději promažte svou pokožku.

  • Bambucké máslo

Bambucké máslo je bohaté na vitaminy a nenasycené mastné kyseliny. Má blahodárné účinky a je snášeno i citlivou pokožkou. Regeneruje a zvláčňuje ji a dodává hydrataci a je skvělé pro ošetření popálenin, regeneraci odřenin, spálenin od sluníčka, jizviček i na rty.

Je nabité prospěšnými látkami i proto, že je vyráběno šetrně. Díky tomu, že pokožku regeneruje a hydratuje, hodí se nejen k prevenci strií, ale i celulitidy

Tip: Bambucké máslo má protizánětlivé účinky, hojí pokožku a je možné ho použít k ošetření téměř všeho. Své místo by mělo mít proto v každé lékárničce.

  • Kakaové máslo

Toto máslo je výborným prostředkem v boji proti striím. Obsahuje totiž množství antioxidantů a je mimořádně bohaté na vitamin E. Preventivním promazáváním se můžete striím vyhnout. Kakaové máslo totiž hydratuje pokožku, pomáhá minimalizovat vrásky, ale nezanechává mastný film. Lehce a rychle se vstřebává do pokožky a zanechá po sobě jemnou vůni hořké čokolády.

Tip: Je výborné do zákusků a dezertů, ale i do výroby domácí kosmetiky. Malé množství ho můžete přidat i do koupele.

Je jen na vás, jaký prostředek v boji proti striím použijete. Neberte však péči o pokožku jako něco obtěžujícího. Udělejte si z toho každodenní rituál. Staráte se přece o své tělo.  To se vám odmění tím, že vám bude nejen dlouho sloužit, ale bude u toho vypadat stále dobře.

Autor: Michaela Móroczová


Fyzioterapeutka Ida Hurtíková pracuje se ženami ve všech obdobích jejich života. Dříve na gyn.-por. klinice U Apolináře, nyní v soukromé praxi. Věnuje se ženám s diagnózou funkční sterility, s bolestmi v oblasti pánve, s uro/gynekologickými problémy a také těhotným ženám. Více na www.somatherapia.cz.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek