_Mateřské mléko jako součást výživy dospělých? Ano, jde o světovou novinku!

Datum publikace: 01.06.2014

Mateřské mléko je plné živin, protilátek a je stoprocentně přírodní. Tak proč jeho blahodárných účinků nevyužít u dospělých lidí? Takový je trend v zahraniční, zejména v Americe.

 

Mateřské mléko léčí

Pokud na dané téma přijde řeč na veřejnosti, stále to budí velké rozpaky. Příznivcům mateřského mléka to ale nevadí. K jeho konzumaci mají své důvody.
Mnozí dospělí se k mateřskému mléku uchylují ze zdravotních důvodů. Někdo ho pije proto, aby zmírnil nevolnost, která doprovází těžké období chemoterapie, další věří v to, že mléko zlepší stav lupénky a někdo po mateřském mléce v dospělosti sahá proto, aby podpořil svou imunitu.
Podle Americké těhotenské asociace je mateřské mléko plné bílkovin, tuků, cukrů, potřebných enzymů a protilátek. Jejich obsah je tak vysoký, že novorozenému dítěti mléko plně pokryje veškeré jeho nutriční potřeby nutné k vývoji. Pokud je mléko tak zdravé a výživné, je zákonité, že blahodárně a léčebně musí působit i na dospělé.
A nejde jen o to mléko pít, možné je konzumovat i výrobky z něj vyrobené, například sýry.

Co obsahuje mateřské mléko 

  • vitaminy - zejména A, D, K
  • minerály – zejména vápník, železo a zinek
  • enzymy
  • tuky
  • cukry, zejména laktózu a malé množství galaktózy
  • bílkoviny
  • protilátky
  • tekutinu 
  • imunoglobuliny (sIgA), složky buněčné imunity (lymfocyty)
  • střevní bakterie
  • hormony oxytocin a prolaktin
  • další látky

Mateřské mléko má regenerační účinky

Část dospělých po mateřském mléce sahá jako po prostředku, který pomůže jejich tělu s celkovou regenerací.
Tak je tomu například u sportovců. „Na rozdíl od čisté vody, energetických nápojů určených pro sportovce nebo kravského mléka, osahuje pro člověka zcela vyvážené množství živin. Je tak ideální pro všechny, kdo potřebují regeneraci svalů. Vápník a bílkoviny jsou v tomto směru příjemným bonusem navíc. Mateřské mléko v rámci regenerace organismu dodá potřené tekutiny a živiny v té nejpřirozenější formě,“ popisují zainteresovaní fyzioterapeuti.

Mateřské mléko obsahuje oxytocin, tím posiluje dobrou náladu

Příznivci konzumace mateřského mléka v dospělosti poukazují ještě na jeden významný fakt.
Mateřské mléko dokáže navodit pocit příjemného klidu, lásky a přátelství. Proč?
Za touto změnou psychiky stojí přítomnost hormonu oxytocinu, které mateřské mléko obsahuje v poměrně značném množství.
Pokud ho dospělí popíjejí pravidelně, dělají tak mnohé nejen pro své fyzické zdraví, ale pomáhají i psychice. Což se následně promítá i do jejich partnerských vztahů. Ne nadarmo je oxytocin mezi odborníky nazýván hormonem lásky a přátelství. 

Trend pití mléka v dospělosti má samozřejmě i odpůrce

Jedni tvrdí, že za dychtivostí konzumace mateřského mléka v dospělosti, je podle učení Freuda, nutné hledat psychické a sexuální problémy pramenící z dětství a mateřské mléko je pro ně jakousi náhradou za prso. Tuto teorii podle nich podporuje i to, že příznivci konzumace mateřského mléka v dospělosti jsou zejména z řad mužů.
„To je docela bizarní, naprosto neoficiální a pravděpodobně kompletní žvást,“ řekl David Kerr, profesor klinické farmakologie a terapie nádorových onemocnění na Oxfordské univerzitě, na otázku, zda mateřské mléko skutečně může pomoci zmírnit potíže doprovázející chemoterapii, a pokračoval: „ předpokládám, že to pacientovi neuškodí, ale také bych nečekal žádný pozitivní efekt.“
„Mateřské mléko je plné živin, to ano, ale také obsahuje řadu látek, které do organismu ženy přestupují z okolního prostředí. V minimálním množství v něm lze nalézt, fungicidy, kosmetické přípravky, konzervační přípravky a další chemikálie jako je například rtuť a olovo,“ citují odpůrci trendu Florence Williamse, autora knížky Breasts: A Natural and Unnatural History (Prsa: přirozená a nepřirozená historie), a poukazují na to, že mateřské mléko je vhodné jako přirozená strava pro novorozence a na dobu přechodnou, ale zcela jistě by nemělo být běžnou součástí jídelníčku dospělých, kteří mají zcela jiné nutriční potřeby, než má novorozenec. 

Zdroj: www.washingtonpost.com

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek