_Jíst placentu. Je to normální?

Jíst placentu. Je to normální?
Datum publikace: 08.09.2014

Svět čas od času překvapí svými nápady, názory i módními výstřelky. Například trendem pojídání placenty.

Pojídání placenty není ve světě savců žádnou raritou. Samice, které porodí mláďata, tímto způsobem po sobě po porodu běžně „uklízejí“. Důvodů, proč to samice dělají je více.
Sežrání placenty je skutečně úklidem a zároveň bezpečnostním opatřením, krev a aroma syrové tkáně by mohlo přilákat nezvané hosty a predátory. Pokud samice placentu sežere, je tento faktor odstraněn a samice a její mláďata jsou v bezpečí.
Bezpečnost ale není jediný důvod, proč samice placentu žerou. Placenta je tím, co samici dodá potřebné živiny a pomůže jí s regenerací a navrácením sil po porodu.
A právě to je důvod, proč se placenta čas od času stane středem zájmu lidí vyznávajících přírodní styl života, nebo extrémně zdravý způsob stravování.

Placenta obsahuje mnoho živin

Výživová hodnota placenty je tím, co láká lidi k její konzumaci i v civilizovaném světě. Podle zastánců tohoto trendu je placenta plná železa, hormonů a dalších látek, které tělo matky potřebuje v době po porodu.
A nejen tělo matky dokáže z placenty profitovat. Placenta je prý vhodná pro ženy v menopauze, pro vegetariány, stárnoucí lidi i pro chronicky nemocné pacienty.

Jak konzumovat placentu

Nikoho asi nepřekvapí, že placenta je součástí mnoha kosmetických výrobků určených na výživu a regenerace kůže a sliznic, například rtů.
O kapslích naplněných sušenou mletou placentou, už ale asi tolik lidí neslyšelo. A přitom kapsle jsou řešením, po kterém sahají ti, kterým se příčí pojídání syrové případně i vařené placenty.
Kapsle prodávané na internetu či v některých speciálních lékárnách (ve světě) navíc umožní konzumaci placenty i těm, kteří nemohou konzumovat svou vlastní.

Je pojídání placenty kanibalismus?

Odpůrci konzumace placenty říkají, že jde o trend, který nemá se zdravou výživou nic společného, a poukazují na to, že jde o neestetickou záležitost a kanibalismus.
Přívrženci naopak tvrdí, že jde o záležitost zcela přirozenou, za kterou není třeba se stydět, a argumentují tím, že sušená placenta se odpradávna používá ve staré čínské medicíně k léčbě neplodnosti. Kromě toho uvádějí, i to že placenta zřejmě byla součástí výživy matek po porodu našich dávných prapředků.

Klady, které uvádějí zastánci konzumace placenty

  • placenta dodá energii a urychlí návrat do běžného života všem ženám, které jsou po porodu
  • díky hormonům, které obsahuje, zvýší produkci mateřského mléka
  • sníží riziko vzniku poporodních depresí a splínu
  • dodá potřebné živiny (týká se i chronicky nemocných)
  • je dobrým zdrojem železa, který neodmítají ani vegetariáni

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek