_Manželé se po letech soužití začnou podobat jeden druhému

Datum publikace: 25.02.2012

Přesto, že se říká, že protiklady se přitahují, není tomu tak vždy. Vědci přišli na to, že většina manželských párů má po letech společného soužití stejné rysy v obličeji.

Psycholog Robert Zajonc z univerzity v Michiganu provedl experiment, ve kterém se zaměřil na porovnání podoby manželských párů. Během své práce analyzoval podoby tváří na fotografiích manželských dvojic. První fotografie byla vždy pořízená v období, ve kterém manželé uzavřeli sňatek, druhá fotografie těch samých manželských párů byla pořízena vždy s odstupem dvaceti pěti let od svatby.
Výsledky ukázaly, že čím déle spolu dvojice v manželství žije, tím jsou si manželé více podobní a čím šťastnější manželství dvojice prožívá, tím větší pravděpodobnost podoby vzniká.

Více se napodobují

Zajonc přišel s teorií, která nabízí vysvětlení tohoto jevu: „Čím déle spolu lidé žijí, tím více se napodobují a mají více společného. Pokud má jeden z partnerů smysl pro humor a doma se hodně směje, je pravděpodobné, že i u jeho partnera dojde ke vzniku vrásek smíchu v obličeji.“
Názorů proč jsou si manželé po letech podobní, je ale více.

Vybíráme si podobné

Další studie naznačily i jinou možnou příčinu, proč si jsou manželé podobní. Podle všeho za podobou může stát i to, že si žena a muž v období námluv vybírají protějšky s podobnými rysy, jako mají oni sami.
V roce 2006 vědci z univerzity v Liverpoolu požádali účastníky studie, aby posoudili podobnost snímků anonymních žen a mužů. Účastníci studie nevěděli, zda jde o manžele, případně kdo s kým v manželství je. Nicméně ukázalo se, že muži a ženy, kteří spolu žili nejdéle, si byli nejvíce podobní.
Vědci došli k závěru, že vnímání atraktivity u protějšku může souviset s podobností nás samotných.


Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek