_Ultrazvukové večírky. Posilování rodičovských vztahů, nebo nepromyšlený rozmar?

Ultrazvukové večírky. Posilování rodičovských vztahů, nebo nepromyšlený rozmar?
Datum publikace: 05.01.2013

„Naše firma nabízí nediagnostické 2D, 3D, a 4D prenatální zobrazení plodu v soukromí a pohodlí vašeho domova. Po dobu 30 – 40 minut můžete pozorovat živý ultrazvukový záznam vašeho ještě nenarozeného miminka a získat nezapomenutelný zážitek na celý život!“ Podobně poutavými větami v zahraničí nabízejí specializované firmy své služby. O co jde? O tzv. ultrazvukové večírky.

Co je ultrazvukový večírek 

Zejména v Americe se ultrazvukové večírky u rodin očekávajících potomka těší velkému zájmu a narůstající oblibě. Jak takový večírek vypadá?
Rodina, která je v očekávání potomka si domluví návštěvu – pracovníky specializovaných firem. Na tomto základě do rodiny dorazí porodní asistentky, které s sebou přinesou přenosný ultrazvukový přístroj umožňující monitorování plodu. Cílem návštěvy není vyšetření plodu či těhotné ženy, ale show v podobě sledování pohybů, kopání, škytání plodu v děloze či ubezpečení se o pohlaví dítěte.
Pokud rodiče chtějí večírek se vším všudy tak si pozvou na návštěvu své nejbližší příbuzné – nastávající babičky a dědečky, tetičky či strýčky, kamarády a přátele -  připraví pro ně pohoštění a plod v děloze sledují společně a společně se dělí o své emoce, dojmy a závěry ze zprostředkovaného pohledu na vyvíjející se plod.
Přesto, že obliba firem zprostředkujících tento zážitek stále roste a zájemců o podívanou je dost, odborníci stejné nadšení pro věc rozhodně nesdílejí.
Důvodů mají více.

Lékaři před UZ večírky varují

V první řadě stojí otázka bezpečnosti plodu.
Např. gynekologové sdružení v České společnosti pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii České lékařské společnosti Jana E. Purkyně (www.csupg.cz) vydali stanovisko o bezpečném užívání ultrazvuku v těhotenství.
V něm doporučují ve světle současných poznatků využívat ultrazvuk pouze k diagnostickým účelům, jen po dobu nezbytně nutnou k získání dostatečného množství informací a jen tak často, jak je to nezbytně nutné.
Podle lékařů může být velmi stresujícím faktorem i to, že ultrazvuk ukáže něco, co rodiče ani přítomné porodní asistentky neumějí správě interpretovat a začnou se na základě viděného obrazu domnívat, že plod je poškozený, nebo nejeví známky života, a to přesto, že plod ve skutečnosti žádné známky poškození nejeví.
Také varují zejména před psychickými následky, které může způsobit zobrazení zjevné vrozené vývojové vady plodu, například rozštěpu rtu, páteře či dutiny břišní.
Lze předpokládat, že miniaturizací, finanční dostupností a snahou výrobců se skutečně stanou ultrazvukové přístroje obdobou tlakoměrů, které jsou dnes téměř v každé domácnosti. Na rozdíl od nich vyžaduje, a asi i v budoucnosti bude vyžadovat, obsluha ultrazvukových přístrojů a interpretace nálezů  speciálně vyškolený personál. 
V neposlední řadě nelze podcenit otázku bezpečnosti při použití diagnostických přístrojů v těhotenství.

5.1.2013

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek