_Oko, těhotenství a první měsíce života

Oko, těhotenství a první měsíce života
Datum publikace: 20.01.2012

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, kterým je člověk od přírody vybaven. Uvádí se, že díky němu přijímáme až osmdesát procent všech informací. To, zda člověk dobře vidí, může ovlivnit již období nitroděložního života a první měsíce po narození.

Vývoj oka

Lidské oko je velmi složitý orgán. Jeho vývoj začíná už v raném embryonálním období a již ve čtvrtém týdnu těhotenství je dán základ pozdější oční čočce. V embryonálním vývoji je oko umístěno na bočních stranách hlavy embrya a s postupným vývojem se obě oči posouvají ke středu obličejové části.
Víčka se formují z povrchového ektodermu (vnější zárodečný list, ze kterého vzniká pokožka) zhruba v sedmém týdnu těhotenství, přechodně srůstají a od 5. měsíce těhotenství se opět otevírají. Vývoj řas spadá do třetího trimestru gravidity.

Vlivy v těhotenství

Pro správný vývoj oka má těhotenství zásadní vliv. Faktorů, které mohou tento proces ovlivnit je mnoho a patří mezi ně například infekční onemocnění matky (například zarděnky, herpetická onemocnění, nákaza virem HIV a další) nebo vznik genetické mutace. Vývoj plodu může ovlivnit i nezdravý životní styl například kouření nebo užívání návykových látek.
Vrozených závažných postižení, která mohou následkem těchto vlivů vzniknout, je mnoho. Například vrozený šedý nebo zelený zákal, vývoj patologicky malého oka (mikroftalamus), nevyvinutí oka (anoftalamus) nebo velmi vzácně splynutí očí do jednoho (kyklopie).
Jsou ale vady, které s těhotenstvím a správným vývojem oka nesouvisejí. Dítě může mít oko správně vyvinuté a přesto může dojít ke vzniku problému s viděním.

První měsíce života

Všechny děti po narození mají neutrální, nejčastěji modro-šedou barvu očí, skutečná pigmentace oční duhovky se ukáže zhruba kolem šesti měsíců věku.
Narozené dítě má velmi špatný zrak, rozeznává světlo a tmu a jeho schopnost vidění je velmi malá. Některé děti mohou po narození lehce šilhat, což je způsobeno nevyzrálou koordinací okohybných svalů.
Zhruba kolem jednoho týdne věku se dítě začne otáčet za světlem, a mírně rozlišuje blízké předměty - asi na vzdálenost 25 cm. To je vzdálenost, ze které většina maminek na své dítě intuitivně mluví a povídá si s ním.
Kolem měsíce věku začne dítě fixovat zrakem výrazné barevné předměty (například červené tvarově zajímavé hračky). Ve třech měsících fixuje blízké předměty cíleně. S přibývajícími dny života se u dítěte stále zdokonaluje barevné vidění a délka fixace předmětů.
Okolo prvního roku života jsou zrakové funkce okolo 10 procent.

Dobře vidíme až v dospělosti

Ve třech letech se zrak blíží 80 % funkcí oka dospělého člověka.
Po šestém roce věku je rozvoj zrakových funkcí ukončen a školák by měl vidět stejně ostře jako zdravý dospělý jedinec.
Následně může docházet ke změnám v dioptrických hodnotách oka, ty jsou ustáleny zhruba ve dvaceti letech života.

 

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Pavlem Studeným, primářem očního oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a očního centra Somich, Karlovy Vary.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek