_Vaječník

Vaječník
Datum publikace: 18.07.2011

Vaječník - ovárium - je ženská párová pohlavní žláza produkující ženské pohlavní hormony estrogen a gestagen. Vedle toho je to místo, kde dozrávají vajíčka.

Každá zdravá žena má dva vaječníky. Již při narození obsahuje každý vaječník několik set tisíc nezralých vajíček, ze kterých dospěje během každého menstruačního cyklu jedno k ovulaci, tj. je připraveno k oplodnění.

Dozrávání vajíček probíhá podle zatím nejasných zákonitostí, jisté však je, že v každém vaječníku dochází nejčastěji k dozrání jednoho vajíčka a vaječníky se v dozrávání vajíček střídají.  Je-li při narození ve vaječnících 400 tisíc vajíček, tak během reprodukčního věku ženy, které je mezi 15-50 lety, dozraje kolem 400 vajíček. Z toho vyplývá, že k oplodnění se přírodním výběrem dostane maximálně asi jedno vajíčko z tisíce.

Pokud vajíčko dozraje, folikul praskne a vajíčko je z vaječníku vyplaveno do vejcovodu, kde může být oplozeno.

Vaječník svým tvarem připomíná malou švestku šedorůžové barvy, jeho rozměr se obecně udává 30x20x15 mm, tento údaj je však jen orientační, velikost vaječníku se v průběhu života ženy mění, největší je u mladé dospělé ženy na začátku reprodukčního období. Hmotnost jednoho vaječníku je asi 6 - 10 g.

Stavba vaječníku

Vaječník je tvořen dvěma částmi – kůrou a dření. Dřeň vaječníku tvoří řídké vazivo, které je bohatě protkáno cévami a nervy. Místo vstupu cév a nervů se nazývá vaječníková branka, v tomto místě není vaječník krytý kůrou.

Kůra vaječníku je tvořena pevnějším buněčným vazivem a z hlediska reprodukce ženy je nejdůležitějším místem, protože obsahuje vaječné folikuly. Povrch vaječníku je v době před nástupem reprodukčního období hladký. V pubertě a dospělosti, kdy dochází k dozrávání vajíček, je jeho povrch hrbolatý. Po ukončení reprodukčního období – ve stáří – se vaječníky výrazně zmenšují a tkáň se mění ve vazivo.

 Kde je najdeme

Vaječníky jsou uloženy nízko v podbřišku, na bočních stěnách malé pánve, v blízkosti pravého vaječníku se obvykle nachází apendix – červovitý výběžek slepého střeva. Blízko vaječníků naléhá vyústění vejcovodů, které umožnují transport uvolněných vajíček do dutiny děložní.

Ke stěnám malé pánve jsou vaječníky přichyceny podbřišnicovou řasou.

Poznáme, že nás „bolí vaječníky“

Nepoznáme. Pokud žena pociťuje pobolívání či bolest v podbřišku, může být způsobena dlouhou řadou příčin. Navíc bolest z orgánů uložených v dutině břišní se přenáší často na dosti vzdálená místa, takže pokud pociťujeme bolest v podbřišku, zdaleka nemusí pocházet od orgánů, které se nacházejí nejblíže. Některé ženy jsou schopny vnímat ovulaci – prasknutí foliklu uprostřed cyklu. Tam je potom vjem typický. Obvykle však ženy ovulaci nijak nepociťují.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek