_Hormonální stimulace při IVF? Tělo podobný proces umí navodit i samo

Hormonální stimulace při IVF? Tělo podobný proces umí navodit i samo
Datum publikace: 02.04.2014

Kolem hormonální stimulace vaječníků v rámci léčby neplodnosti panuje několik názorů. Část odborníků říká, že stimulace stojí za zvýšením počtu rakoviny prsů, druzí oponují, že jde o proces, se kterým se tělo ženy i v přirozených podmínkách několikrát za život setká…

 

 

Proč se stimulují vaječníky

Hormonální stimulace vaječníků je součástí léčby neplodnosti. Cílem stimulace je zvýšení počtu dozrávajících folikulů ve vaječnících. Pokud se toto podaří, jsou z vaječníků do vejcovodů v rámci jednoho cyklu uvolněna vajíčka ve vyšším počtu, než v jakém by byla uvolněna bez stimulace. To zvyšuje pravděpodobnost spontánního otěhotnění.
Hormonální stimulace vaječníků je i součástí metod IVF. I v těchto případech je cílem stimulace zvýšení počtu folikulů obsahujících zralá vajíčka ( oocyty). Jehlou odsátý obsah folikulů  je  následně předán do laboratoře, kde dojde pod mikroskopem k jejich vyhledání a následnému  oplodnění.

Jak probíhá hormonální stimulace vaječníků

K hormonální stimulaci vaječníků se nejčastěji používají injekčně aplikované hormony gonadotropiny (folikulostimulační -FSH a luteinizační-LH) Tyto hormony se přirozeně tvoří v hypofýze a jejich úlohou je  stimulace vaječníků k růstu folikulů a produkci pohlavních hormonů.
Při léčbě neplodnosti se gonadotropiny nejčastěji aplikují podkožně, výjimečně nitrosvalově.
„Dávka hormonu je vždy ženě vypočítána přímo na míru. Při výpočtu se vychází z váhy ženy, jejího věku, předchozích reakcí na stimulaci a hormonálního profilu, který je předem stanoven laboratorní analýzou. Svou úlohu hraje i stav vaječníků, který je ověřen ultrazvukovým vyšetřením.
Dávky gonadotropinů je možné dle potřeby v průběhu cyklu upravovat,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Hulvert, primář centra IVF Klinického centra ISCARE.

Tělo si umí dávky gonadotropinu zvýšit samo

Přestože by se mohlo zdát, že hormonální stimulace vaječníků je pro organismus ženy nepřirozený proces, úplně tak tomu není. Totožné hormonální výkyvy provázejí těhotenství i nástup klimakteria. Zvýšené riziko rakoviny prsu se dává do souvislosti s působenim  estrogenů, hormonů produkovaných vaječníky.
„Během hormonální stimulace vaječníků gonadotropiny  je hladina estrogenů zvýšena  zhruba deset až šestnáctkrát po dobu dvou týdnů.  Během následujícího menstruačního cyklu jsou již hormonální hladiny v normě. Většina žen stimulaci podstoupí maximálně  čtyřikrát za život, velmi vzácně sedmkrát až desetkrát, ale to jsou skutečně výjimky,“ popisuje MUDr. Hulvert.
V době těhotenství se hladina estrogenů zvyšuje čtyřicet až šedesátkrát po dobu deseti lunárních měsíců.
„Organismus ženy je fyziologicky připraven na podobné hormonální výkyvy, nejde o nic neobvyklého. Pokud se hormonální stimulace dává do souvislosti s rozvojem rakoviny prsu je toto třeba brát v úvahu.
Pravda je, že pokud má žena dispozice k rozvoji tohoto onemocnění, může být hormonální stimulace vaječníků jednou z okolností, která se na nastartování onemocnění může podílet.
Ale pokud se toto stane, stejný efekt by s největší pravděpodobností mělo i spontánní otěhotnění a hormonální změny s ním spojené,“ vysvětluje lékař.
Zvýšené hladiny estrogenů doprovázejí i období klimakteria, tedy dobu kdy výrazně kolísá  funkce vaječníků. I když se na základě výše uvedených informací zdá, že samotná stimulace vaječníků  nepředstavuje ve srovnání s těhotenstvím vyšší riziko rakoviny prsu, je na místě si  jak před léčbou neplodnosti, tak i před očekávaným těhotenstvím nechat prsy odborně vyšetřit .

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek