_Vajíčko – nezbytná půlka nového života

Vajíčko – nezbytná půlka nového života
Datum publikace: 20.06.2011

Vajíčko je ženská pohlavní buňka, která každému jedinci předává polovinu genetické výbavy. V ženském organismu jich v době ještě před narozením vzniká několik milionů, do fáze, kdy je vajíčko schopné oplození spermií, jich ale dojde jen několik stovek.

Vajíčka (ovocyty) jsou ženské pohlavní buňky, které se vyvíjejí a zrají ve vaječnících. Pro vývoj vajíčka jsou podstatné dvě etapy života ženy.

Dřív než se žena narodí

První intenzivní vývoj vajíček probíhá již v době před narozením. V tomto období nejprve dochází k rychlému dělení a částečnému zrání, které se ustálí ve fázi vzniku primárních folikulů. Při narození má holčička ve vaječnících několik desítek tisíc nezralých folikulů vajíček.

Start v pubertě

V době puberty dochází v organismu ženy k nastartování hormonálních pochodů, které kromě jiného umožní zrání vajíček. Tato doba začíná první menstruací.Vajíčka procházejí etapami, kdy se z nevyzrálých primárních folikulů, přes sekundární folikuly vajíčko vyvíjí do konečné fáze Graafova folikulu, který v půlce menstruačního cyklu (asi 14. den  - v době ovulace) praskne a tím dojde k uvolnění zralého vajíčka. Uvolněné vajíčko putuje do vejcovodů, kde může dojít k jeho oplození. Během menstruačního cyklu dochází nejčastěji k uvolnění jednoho vajíčka. Pokud je vajíčko oplozeno předává embryu polovinu z párové genetické výbavy 23 chromozomů (22 tzv. autozomů + 1 pohlavní chromozom značený X). Pokud k oplození vajíčka nedojde, vajíčko zaniká a v organismu ženy dochází k dozrávání dalšího z folikulů a celý cyklus se opakuje. Do fáze oplození dojde v reprodukčním období ženy jen několik stovek vajíček, další folikuly své zrání nedokončí a zanikají. Vajíčka s věkem ženy ztrácejí na kvalitě a tím stoupá riziko jejich poškození a vzniku defektního plodu.

Holka, nebo kluk?

Chromozomální výbava ženy a muže se liší. Vajíčko má vždy ve své výbavě pohlavní chromozom označený X, dojde-li k oplození spermií nesoucí chromozom X je kompletní pohlavní chromozomální výbava XX a narodí se holčička. Oplodní-li vajíčko spermie s pohlavním chromozomem Y, vzniká embryo s výbavou XY a narodí se chlapeček.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek