_Čeští lékaři odebrali vajíčko k oplození z vyoperovaného vaječníku

Lékařům Centra asistované reprodukce ISCARE, se podařilo odsát ovariální folikuly z vaječníku, který byl pacientce vyňat v rámci onkologické léčby. Patrně jde o prvenství v republice.

Datum publikace: 09.04.2014

Punkce ovariálních folikulů (vaječných váčků) po předchozí hormonální stimulaci v rámci léčby neplodnosti a metod IVF není žádnou raritou, Punkce  folikulů z gonadotropiny nestimulovaného vaječníku který byl ženě odejmut, však běžný není.

„Šlo o pacientku v reprodukčním věku, u níž byla diagnostikována rakovina vaječníku. O jeden vaječník již přišla před několika lety pro stejnou diagnózu.Vzhledem k věku ženy se nabízela otázka, jak jí nezabránit v mateřství. Jediným řešením bylo odsátí drobných  ovariálních folikulů za účelem získání nezralých vajíček, která ve speciálním médiu a v inkubátoru dozrála a byla následně oplodněna a zamražena, popisuje primář IVF centra Klinického centra ISCARE MUDr. Jaroslav Hulvert.
Ženu i lékaře však tlačil čas.
Lékaři se proto rozhodli pro aplikaci jediné hormonální injekce, která umožnila z odsátých folikulů získat nezralá vajíčka. „Jediné, co pacientka udělala, bylo, že si 36 hodin předem píchla injekci. Pak došlo k chirurgickému odebrání vaječníku,“ popisuje lékař.
Odebraný vaječník byl předán do laboratoře centra IVF, kde vedoucí laboratoře Ing. Olga Teplá punkcí odebrala potřebná vajíčka. Ta byla s odstupem času použita k oplození a vzniku embryí.
"K danému, doposud zcela neobvyklému postupu, nás donutily okolnosti a snaha pomoci pacientce. To, že jsme tímto způsobem získaly kvalitni embrya, považuji za velký úspěch, ale stále jsme ještě na půli cesty. Po předpokládaném vyléčení pacientky budou embrya rozmražena a přenesena do její dělohy. Šance na otěhotnění je nyní zhruba 30 procent," popisuje primář MUDr. Jaroslav Hulvert a doplňuje „domnívám se, že se jedná o prvni případ takového postupu v České republice vůbec.

9.4.2014

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek