_Porod v rytmu samby

Porod v rytmu samby
Datum publikace: 29.12.2017

Bojíte se porodu? Pak se mrkněte na přiložené video a pozeptejte se ve vaší porodnici, jestli bude k dispozici tančící porodník, který by vás provedl první dobou porodní.

Porodník Fernando Guedes připravil taneční choreografii, která má ženám ulevit během první doby porodní od zesilujících bolestí. Navíc, podle odborníků pohyb uvolňuje endorfiny, takže bolest je snesitelnější i bez medikamentů.

I když některé komentáře k videu naznačují, že se jedná o šamanský porod, není tomu tak, jde o vysoce odbornou záležitost. Pohyb (a tanec zvlášť) je v latinské Americe považován za nedílnou součást běžného dne, a maminky jsou tedy nadšené, že se jej nemusí vzdávat ani během období, které v Česku nazýváme od nepaměti „těžkou hodinkou“.

Jak vysvětluje Jitka Svitáková, pohybová lektorka, při pohledu na video jí napadá jediné: „Porodník skvěle skloubil prvky tance a pohybů, které uvolňují svaly nutné pro porod. Stejně jako českým maminkám během čekání na samotnou druhou dobou porodní vyhovuje posedávání na nízké stoličce, on si se svou pacientkou během choreografie několikrát přidřepne. Neustále mají v pohybu boky. O oba se u toho královsky baví. Za mne z pohybového hlediska není celé choreografii co vytknout. Je jasné, že by se o ni neměla pokoušet žena, které čeká vícerčata, nebo se její porod komplikuje, fyzicky zdatná žena, které se hýbala před, i v průběhu gravidity, se jistě nemá čeho obávat. Za mne: kdyby mi před lety porodník nabídl, že při čekání na dostatečné otevření porodních cest budeme tančit, rozhodně bych kývla (smích).“

Jak je v příspěvku vysvětlováno, porodníka tento postup nenapadl sám od sebe, ale inspiroval se historickým vývojem porodu. Ženy totiž během porodu nikdy v historii nepolehávaly, ale pohybovaly se. Některé tančily, jiné uklízely, a teprve těsně před porodem samotným se odebraly na lůžko.

Jak uvádí studie publikovaná v Global Journal of Health Science, pohyb, v tomto případě tanec, snižuje intenzitu porodních bolestí, navíc je jím vyvíjen tlak na děložní čípek, takže rozevírání porodních cest dochází rychleji, než když rodička leží na lůžku.

Pokud tedy jste v pořádku, vaše miminko též a porodník nic nenamítá, protancujte se k bezbolestnému (řečeno s nadsázkou), kratšímu, snazšímu a bezpečnějšímu porodu.

Navíc, víte, že během tance je každá žena nejkrásnější?

Co si o podobné technice myslíte a pořádáte vašeho porodníka o tanec? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

Autor: Klára KotábováProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek