_Zimní úrazy dětí? Na tohle si dejte pozor

Datum publikace: 18.01.2018

Jarní prázdniny se nezadržitelně blíží a s nimi každoročně přicházejí i dětské úrazy. Zima je jako stvořená pro nejrůznější sněhové radovánky. Na svahu i na ledě je ovšem zapotřebí dávat pořádný pozor a nezapomenout na patřičnou „výzbroj“.

Pokud během jarních prázdnin, nebo třeba jenom o víkendu vyrazíte na hory, je potřeba dávat si enormní pozor. Pořádný úraz se může stát i na obyčejných bobech! Takže nespouštějte děti z dohledu a vystrojte je vším možným i nemožným, ať si neublíží.

Bez helmy na svah nelez

Zásada číslo jedna. Na svah nikdy nepouštějte ratolesti bez helem. „Je to častý nešvar, lidé nedomýšlejí, jak mohou být fatální následky úrazů hlavy. Vídáme to poměrně často, přes všechno poučování a přes veškerá varování, která neustále vydáváme my, nebo horská služba,“ uvedla lyžařská instruktorka Katka (35), která působí na svazích v Krkonoších.

Podle ní jsou dalšími častými úrazy zlomeniny horních, nebo dolních končetin. Je zapotřebí především to, aby lidé měli dobře seřízené lyže. „Lyžaři si občas půjčují lyže od známých a nenechají si je seřídit na svoji váhu, což je problém. U dětí je potřeba hlídat jak se na svahu pohybují a nespouštět je z očí,“ dodala Katka s tím, že v případě, kdy si dospělci sami nejsou na lyžích jistí, měli by dítě dát do lyžařské školy, kde se o ně instruktor postará mnohdy lépe. I když i přes veškerý komfort a dozor odborníka může dojít k úrazu, svoje o tom ví Milada (28).

Pozor na sebe, ale i na okolí

„Když jsme byli se střední školou na horách, tak mne hned první den srazil zahraniční lyžař, ani se nezastavil, neotočil nic. Měla jsem zpřetrhané vazy a později trombózu jako bonus,“ vysvětlila Milada s tím, že tedy i přes dohled instruktora je třeba dávat také pozor na ostatní, protože ne každý lyžař je poučený o tom, jak se má na svahu chovat, popřípadě pravidla nerespektuje.Podobně jako u lyží, tak i u bruslení platí, že je zapotřebí chránit hlavně hlavu. Tedy na led děti bez helmy napouštějte. V tomto případě je lepší přidat také kolenní a loketní chrániče.

Ve všech případech také platí, že by mělo být dítě vybaveno reflexními prvky. Na běžkách nikdy nesjíždíme mimo stopu. A nezapomeneme zkontrolovat technický stav naší zimní výbavy.

TOP zimní úrazy dětí:

Tržné rány a odřeniny

Pohmoždění končetin

Pohmoždění svalů

Podvrknutí kotníku

Podvrknutí kolene

Podvrknuté klouby rukou

Autor: Zuzana Zelenková
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek