_Jaké léky jsou pro děti v době chřipek bezpečné

Datum publikace: 17.10.2013

Většina maminek v okamžiku, kdy její potomek onemocní, znejistí. Jaké léky je možné dětem podávat? A jsou pro ně volně prodejné léky bezpečné?ABC těhotenství se proto zeptalo lékárnice Michaely Bažantové a vedoucí projektu Lékárnice jsou také maminky, na nejčastější otázky týkající se léčby respiračních virových infekcí u dětí.

 

Jsou volně prodejné léky určené na snižování teploty a tlumení bolesti účinné a zároveň šetrné k dětskému organismu?

Ano, tyto léky jsou zcela bezpečné. Je ale nutné dodržet doporučené dávkování a uvedené časové odstupy mezi podáváním léků.
Zároveň platí to, že by rodiče sami nikdy neměli kombinovat více přípravků najednou bez konzultace s lékárníkem nebo lékařem. Léky by mohly obsahovat stejné účinné létky a v krajním případě by mohlo dojít až k ohrožení života vašeho dítěte. 

V čem je rozdíl mezi tabletami a sirupy, nestačilo by jen rozpůlit tablety pro dospělé?

Různé léky se vyrábějí v různých formách - tablety, potahované tablety, sirupy, čípky aj. Řada léků se vyrábí ve formě a dávkování vhodném pro děti - sirupech nebo čípcích. Vždy je nutné podat dítěti dávku přiměřenou jeho věku nebo váze.
V případě paracetamolu lze podat dětem i půlku tablety pro dospělé - minimální váha dítěte je v tomto případě 18 kg, celou tabletu můžete podat dítěti od 35 kg.
V případě ibuprofenu je půlení tablet nevhodné, doporučuji spíš podat sirup, čípky nebo tablety pro děti.

Od jakého věku mohou malé děti užívat kapky do nosu?

Kapky do nosu lze podávat dětem od narození. Pro užití nosních sprejů s obsahem mořské vody neexistuje téměř žádné omezení.
U "klasických" kapek, tj. s obsahem dekongesční látky, není doporučeno novorozencům a malým dětem do dvou let používat je ve formě spreje - takto malé děti neumějí zadržet dech a mohly by kapky vdechnout, což není dobře.
Od 2 let věku lze užívat i nosní spreje.
Nikdy však u dětí nepodávejte tyto "klasické" nosní kapky nebo spreje déle než 5 dní, protože jsou návykové  - sliznice nosu by si na lék zvykla a dítě by bez podání kapek mělo bezdůvodně "pocit" plného nosu.

Mohou děti užívat homeopatii?

Ano, mohou.
Zde je však nutné upozornit na to, že jde o velmi zvláštní druh léků, které nemají vědecky prokázaný účinek, ale jejich účinnost je vyšší než u tzv. placeba.
Výhodou homeopatik je jejich bezpečnost - mohou je těhotné, kojící matky i novorozenci, jejich účinnost je však proměnlivá - tj. u někoho prostě homeopatika nefungují, ale toto procento je u dětí mnohem nižší než u dospělých.
Homeopatika jsou většinou ve formě granulí, které je nutné nechat volně rozpustit v ústech. U velmi malých dětí lze granule rozpustit v malém množství vody a podávat dítěti po lžičkách.

S rýmou a kašlem je u dětí velmi často spojen zánět středouší. Je nějaká účinná prevence tohoto onemocní v rámci samoléčby?

Nejúčinnější prevencí je naučit dítě smrkat. Dítě by tuto dovednost mělo zvládnout ve stejném věku jako chození na nočník. Infekce středouší jsou většinou způsobeny druhotně a to přenesením infekce z nosu do ucha tzv. Eustachovou trubicí, která nos a ucho spojuje.
U kojenců a velmi malých dětí je vhodné rýmu odsávat.
Naopak se nedoporučuje intenzivní čištění uší vatovými tyčinkami. Pro čištění uší lze zakoupit ušní spreje.  

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek