_Obranyschopnost dítěte může ovlivnit už porod

Datum publikace: 30.09.2012

Ač se to nemusí zdát, na zdraví dítěte a správné fungování imunity člověka, může mít vliv způsob jeho narození. Z tohoto pohledu je pro dítě výhodnější spontánní porod, kdy prochází porodními cestami, než porod císařským řezem.

Porod je přirozeným pochodem, k němuž jsou žena i dítě od přírody vybaveni a mechanismy, které porod doprovázejí, ve velké většině mají svůj důvod a smysl. Jen malé procento žen (případně dětí) není schopno spontánního porodu, a je u nich nutno přistoupit k císařskému řezu. „Fyziologický porod má velký význam pro následnou adaptaci dítěte na vnější svět. Pokud je dítě během nitroděložního vývoje chráněno před vnějšími vlivy světa sterilním prostředím dělohy a plodové vody, porod toto zcela změní. Během prostupu porodními cestami a během následného porodu dochází ke kolonizaci dítěte zejména bakteriemi přestupujícími do jeho organismu z těla matky. Prvotní osídlení je rychle nahrazeno u kojených dětí mikroflórou mléčného kvašení. Toto osídlení má z pohledu správného nastartování imunity zásadní vliv,“ vysvětluje imunolog profesor Jan Krejsek, CSc., z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Vyčerpání, stres a protilátky

Přestože hodiny, během nichž dítě přichází na svět, jsou velkým stresovým faktorem, i ony mají svůj význam v následné adaptaci. „Je řada studií, které ukazují na to, že spontánní porod
má pro dítě velký význam. K porodu císařským řezem by mělo docházet pouze tehdy, pokud to skutečně vyžaduje stav ženy nebo dítěte. Prvotní kolonizace bakteriemi zajistí nastartování imunitního systému. Fyziologická střevní mikroflóra je následně podpořena kojením. Mateřské mléko nejenže dodá důležité protilátky od matky, ale obsahuje i složité cukry, prebiotika, které pomohou osídlit střevo bifidobakteriemi, které jsou pro správné fungování imunitního systému nepostradatelné,“ upřesňuje profesor Jan Krejsek.

Více alergie i astmatu

Studie ukazují, že děti, které se narodí císařským řezem, mají abnormální imunoreaktivitu a jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku individuálních imunitních poruch. „Tyto děti jsou tak náchylnější k rozvoji alergií, včetně astmatu a častěji prodělávají respirační infekty,“ dodává odborník.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek