_Každý rok ošetřujeme děti poraněné rachejtlemi a petardami, varují lékaři

Každý rok ošetřujeme děti poraněné rachejtlemi a petardami, varují lékaři
Datum publikace: 21.10.2015

Konec roku se blíží a s ním přichází i čas používání zábavní pyrotechniky. Přestože tu by měli používat výhradně dospělí, tak lékaři popáleninových oddělení každoročně ošetřují i děti, které se spálí či jinak poraní během manipulace s rachejtlemi a dělobuchy.

 

Zábavní pyrotechnika může být příčinou mnoha vážných zranění. „V prvé řadě jde o mechanická poranění a devastaci tkání různého rozsahu, různé hloubky a různého stupně. Kromě mechanického poškození zábavní pyrotechnika způsobuje i popáleniny, a to i ty nejvážnější, tedy popáleniny třetího stupně, jejichž ošetření vždy vyžaduje chirurgický zákrok,“ popisuje přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Robert Zajíček, Ph.D.

Rachejtle mohou dítě vážně ohrozit na životě

Mnozí dospělí dětem nechávají zábavní pyrotechniku odpalovat s tím, že na děti dohlížejí. Podle lékařů by ale děti se zábavou tohoto druhu vůbec neměly přijít do styku. „Zábavní pyrotechnika může způsobit zranění, která dítě přímo ohrozí na životě. Během silvestrovského veselí pravidelně ošetřujeme děti, které jsou popálené od rachejtlí. Popáleniny malých dětí jsou velmi vážná a velmi bolestivá poranění. Což si dospělí jen málokdy uvědomují. Popálenina za určitých podmínek může dítě přímo ohrozit na životě. Životohrožující je přitom pro malé dítě popálenina postihující pět procent povrchu těla, jen pro představu, jedno procento povrchu těla zhruba odpovídá velikosti jedné dětské dlaně. Kromě popálenin často řešíme vážná pohmoždění rukou, těžká poškození měkkých tkání ruky, často i ztrátu prstů. A bohužel není výjimka, kdy neodborně odpálená rachejtle zasáhne dítě do obličeje a vážně mu poškodí zrak,“ varuje lékař.

Jak používat zábavní pyrotechniku

Pokud chcete během silvestrovské noci používat zábavní pyrotechniku, měli byste se držet několika pravidel

  • Kupujte pyrotechniku jen u ověřených prodejců a od ověřených firem.
  • Nepoužívejte starou pyrotechniku.
  • Dbejte na to, aby s pyrotechnikou manipuloval pouze člověk, který není pod vlivem alkoholu.
  • Manipulace se zábavní pyrotechnikou by měla být výhradně záležitostí dospělých, děti by se odpalování vůbec neměly aktivně účastnit.

 

Co dělat když dojde k poranění

Pokud během používání zábavní pyrotechniky dojde ke zranění, je třeba vždy ihned zhodnotit jejich rozsah. „Dojde-li ke vzniku větších poranění je třeba co nejrychleji volat rychlou záchrannou službu, která poraněného dopraví do nemocnice. Velká, komplikovaná zranění a popáleniny by měly ošetřovat lékaři ze specializovaných popáleninových center,“ doporučuje přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Robert Zajíček, Ph.D.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek