_Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak
Datum publikace: 16.05.2011

Během těhotenství dochází v těle těhotné k mnoha změnám. Někdy ale může dojít k tomu, že tělo ženy nereaguje tak, jak by mělo a neumí se se změnami vyrovnat. To co může těhotenství hodně zkomplikovat je i vysoký krevní tlak.

Krevní tlak

Tlak (odpor), kterým působí krev protékající cévami na cévní stěny. Zdrojem tlaku je pumpující srdce, jeho hodnota není stálá, ale neustále se mění v závislosti na jednotlivých fázích srdečního cyklu. Rozlišuje se tlak diastolický a systolický. Při diastole, tedy při uvolnění srdce, je hodnota krevního tlaku nižší. Svého minima tlak dosahuje na konci diastoly. Při systole, tedy při stažení srdce, je hodnota nejvyšší. (jeho hodnota je při měření vždy tou vyšší a uvádí se vlevo před lomítkem, např. 120/80, kde 120 je tlak systolický a 80 tlak diastolický). Krevní tlak se měří tonometrem a hodnoty jsou udávány v milimetrech rtuťového sloupce – v torrech. U těhotných se toleruje tlak do hodnot 135/85, hodnoty nad tuto hladinu jsou považovány již za pozoru hodné.
Vysoký tlak – neboli hypertenze - je způsoben vysokým odporem v cévním řečišti. U netěhotných je hranice normálních tlaku 140/90, u těhotných již o 5 torrů méně. Vysoký krevní tlak může, na rozdíl od nízkého tlaku, způsobit celou řadu potíží. Ve vážnějších případech pak znamená potíže s ledvinami, srdcem, cévami nebo se zrakem. V těhotenství ale může i ohrozit život těhotné i miminka.


Zvýšený krevní tlak před těhotenstvím


Pokud se léčíte s chronicky vysokým krevním tlakem a plánujete miminko, je nutná konzultace lékaře v rámci tzv. nekoncepční péče. Ten by měl zhodnotit to, zda jsou léky, které pravidelně užíváte bezpečné nejen pro vás ale i pro plod. Také by měl léčbu optimalizovat a eventuelně Vám navrhnout další např. dietní opatření.
Až otěhotníte, je důležité říci gynekologovi, jaké léky užíváte a jak dlouho se s hypertenzí léčíte. Pokud nebudete mít žádné potíže a tlak vám nezačne »letět« nahoru, těhotenství patrně proběhne bez větších problémů. Pokud otěhotníte neplánovaně a užíváte léky na snížení vysokého tlaku, kontaktujte lékaře ihned, jak se dozvíte, že jste těhotná.


Těhotenská hypertenze


Stát se může i to, že se vysoký krevní tlak objeví až v průběhu těhotenství. Nemusíte mít žádné obtíže, ale může se také objevit dušnost, bušení srdce nebo dokonce bolest hlavy. Při každé kontrole v těhotenství se měří krevní tlak. Pokud se podezření potvrdí, přijde na řadu léčba.
Ve velké většině případů není vysoký tlak vážným problémem a po porodu, v době šestinedělí, se vše zase vrátí k normálu. Když se potvrdí, že máte vyšší tlak, než běžně míváte, měla byste omezit pití kávy, která tlak ještě zvyšuje. S vysokým tlakem byste se také měla vyvarovat zvýšené tělesné námahy a pobytu v horkých prostorách. Dobré je omezit i kosmetické napářky a masáže. Také nejezděte na dovolenou tam, kde je 40 stupňů ve stínu ve spojení s vysokou vlhkostí vzduchu.


Extrémní potíže – těhotenská gestóza


Asi u jedené až dvou těhotných ze sta se vyskytne stav spojený se zvýšením tlaku a ztrátami bílkovin močí nazývaný preeklampsie. Pokud je neléčená, může se vyvinout v eklampsii, tj. záchvat křečí, který může ženu i plod ohrozit na životě. Ke zvýšení tlaku dochází až většinou ve druhé polovině těhotenství, či spíše ve třetím trimestru. Většinou se jedná o ženy, které nikdy problémy s tlakem neměly.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek