_Syndrom ruka, noha, ústa. Znáte ho?

Syndrom ruka, noha, ústa. Znáte ho?
Datum publikace: 21.07.2016

Jde o virové onemocnění, které mezi laickou veřejností není příliš známé. Syndrom ruka, noha, ústa (hand, foot and mouth) postihuje hlavně malé děti a nejčastěji se vyskytuje v letních měsících a začátkem podzimu.

 „Toto onemocnění způsobují viry ze skupiny enterovirů a nejčastější věkovou skupinou nakažených jsou děti a mladiství. Nemoc se přenáší z člověka na člověka a to zejména koncem  inkubační doby a týden  po objevení prvních příznaků onemocnění, “ říká MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Příznaky syndromu ruka, noha, ústa

  • K prvním příznakům patří nástup vysoké teploty, tu může doprovázet bolest svalů a kloubů, nechutenství bolest břicha, zvracení.
  • Následně se přidává bolest v krku
  • Zároveň s tím se objevuje výsev vyrážky

Postižení dutiny ústní

V ústech dochází ke vzniku mnohočetných puchýřnatých ložisek. Ty zasahují sliznici tváří, rtů, tvrdého patra i jazyk.

Postižení kůže rukou a nohou

Ve stejnou dobu dochází k výsevu puchýřků na dlaních a ploskách nohou. Výsev může zasáhnout i holeně. U ekzematiků může dojít k rozšíření výsevu i na další části těla a to zejména na paže a na stehna. Obsah puchýřků je čirý, nezakalený.

„Výsev a následné spontánní vyhojení puchýřků v ústech, na rukách a nohách trvá asi deset dní. Po onemocnění obvykle nezůstávají žádné jizvičky,“ popisuje lékařka a pokračuje „Nemoc je nejvíce nakažlivá v době kolem výsevu prvních puchýřků, rychle se říší mezi sourozenci a v dětských kolektivech, a člověk se nemocí může nakazit vícekrát v životě, což je dáno velkým množstvím virů, které toto onemocnění mohou způsobovat.“

Jak se syndrom ruka, noha, ústa diagnostikuje

Onemocnění obvykle diagnostikuje dětský lékař. „U této nemoci je třeba odlišit, zda se nejedná o neštovice, případně o infekci herpes simplex virem. Diagnostika vychází z popisu průběhu onemocnění a z příznaků, které lékař u nemocného dítěte pozoruje, v případě nejistoty lze provést stěr ze sliznice či puchýřků na kůži, či vyšetření protilátek“ doplňuje MUDr. Markéta Geleneky.

Léčba syndromu ruka, noha, ústa

Nemoc nevyžaduje žádnou specifickou léčbu, terapie je zaměřená jen na mírnění potíží nemocného a klid na lůžku. Vzhledem k tomu, že jde o nemoc virového původu, není třeba ani léčba antibiotiky, organismus si s infekcí poradí sám, vlastními silami.

Jak mírnit příznaky nemocného

  • Pokud teplota vystoupí nad 38°C (u malého dítěte měřeno v zadečku více než 38,5 °C) je vhodné podávat běžně dostupné léky na snížení tělesné teploty. U malých dětí je možné zvolit sirup či čípky, u větších je možné i tablety dle doporučeného dávkování dle hmotnosti dítěte.
  • Důležité je dbát na hydrataci – stačí, aby dítě pilo čistou neperlivou vodu, minerální vodu, či čaje. Pozor na džusy, limonády, pitíčka a podobně – tyto nápoje mohou zvyšovat bolest aft – výsledek je, že dítě začne ze strachu z bolesti odmítat pít!
  • K mírnění bolesti aft je možné lokálně aplikovat dezinfekční a bolest tlumící gely. Bolest mírní i potírání aft ledem, případně chladné pití.
  • V případě nechutenství není nutné dítě nutit do jídla. Vzhledem k bolesti v ústech je vhodné dítěti dávat vývary, chladné jogurty, tvarohy, pudinky a podobně. Vhodné není aromatické ovoce, ostrá jídla a podobně.
  • Puchýřky na kůži je vhodné udržovat v čistotě a suchu.
  • Vzhledem k vysoké nakažlivosti je vhodná zvýšená hygiena nemocného i celé rodiny. Doporučuje se častá výměna ručníků i ložního a osobního prádla.
  • Pokud teplota trvá déle než tři dna, nemá tendenci klesat, případně se objeví komplikace jiného druhu – febrilní křeče, bezvědomí, velké bolesti břicha, zchvácenost a podobně je vhodné ihned vyhledat lékaře.

„Nemoc obvykle nemá žádné komplikace a dítě po odeznění příznaků a následné několikadenní rekonvalescenci může zpět do kolektivu. U malých dětí, případně u ekzematiků, hrozí riziko rozškrábání si vyrážky a následné zanesení infekce do rány, z toho důvodu je možné  postižená místa ošetřit gely či mastmi proti svědění,“ radí lékařka.

Syndrom ruka, noha, ústa a těhotenství

Dobrou zprávou pro nastávající maminky je, že pokud syndromem onemocní jejich dítě, a ony se tak dostanou do kontaktu s virem způsobujícím syndrom ruka, noha, ústa, jejich těhotenství není ohroženo, tyto viry nezpůsobují poškození plodu.

 (Foto: wikiskripta.cz)

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek