_Obávaný meningokok

Obávaný meningokok
Datum publikace: 05.04.2016

Zprávy o tom, jakou daň na lidském zdraví či životech si vybral meningokok, někdy zaregistrovala každá matka. Ve všech případech informace o tomto onemocnění vyvolá strach a hrůzu.

 

„Původcem obávaných invazivních meningokokových onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis. Invazivní meningokoková onemocnění mají obvykle velmi rychlý a dramatický průběh a úmrtnost na němůže v nejtěžších případech dosahovat až dvacet pět procent,“ říká úvodem MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce. Z pohledu nákazy jsou nejrizikovější skupinou děti do 4 let věku a adolescenti. „Nemocí se člověk nakazí vždy od jiného člověka. A to buď od bacilonosiče, kterých je v populaci kolem deseti procent, nebo od nemocného ve fázi probíhající akutní infekce,“ dodává lékařka.

Jak se meningokoková infekce projevuje

Onemocnění má několik forem. Může probíhat jako zánět mozkových blan (meningitida), otrava krve (sepse) či jako forma smíšená, tedy oboje výše jmenované dohromady. Podle toho se odvíjí i příznaky, rychlost průběhu onemocnění a prognóza. Obvyklý je velmi rychlý nástup v rámci několika málo hodin z plného zdraví. Začátek onemocnění se podobá běžnému nachlazení či chřipce. „V této fázi se dostaví únava, bolest svalů, kloubů, hlavy a zvýšená teplota. V některých případech se mohou na kůži objevit drobné výroby krve tzv. petechie,“ popisuje lékařka.
Po této etapě přichází fáze, kdy jde již nemocnému o život. „Pokud se bakterie dostane do krve, rychle se zde množí a uvolňují endotoxin, což je jed zodpovědný za nejtěžší průběhy onemocnění. Dochází k rozvoji vysoké horečky, nápadný je i hemoragický exantém, tedy masivní výron krve do podkoží, v tomto případě již nejde jen o drobné skvrnky, ale o větší velké postupně se slévající plochy. I v této fázi může mít nemocný silné bolesti hlavy doprovázené zvracením, bolesti svalů, kloubů, objevit se může bolest břicha či průjem, pacient může být apatický a dezorientovaný. U části nemocných se rozvíjí septický šok s postupným selháváním orgánů,“ popisuje MUDr. Geleneky.

Léčba meningokokové infekce

Pokud dojde k nástupu jmenovaných potíží, měl by být nemocný neprodleně převezen do nemocnice. „Diagnostika se prování analýzou mozkomíšního moku, který se získá lumbální punkcí. Léčba spočívá v nasazení antibiotik, která by měla být podána do třiceti minut od vyslovení podezření na toto onemocnění. Součástí terapie je intenzívní hydratace pacienta, podpora základních životních funkcí, monitorace možných komplikací – vše v režimu jednotky intenzivní a resuscitační péče. Další kroky se odvíjejí od stavu nemocného,“ doplňuje lékařka.
Prevencí onemocnění je vakcinace. V současné době je k dispozici již očkování proti všem nejvýznamnějším skupinám meningokoků – A, B, C, Y, W135. Očkování je dobrovolné a není hrazeno ze zdravotního pojištění.

 

Rizikové faktory onemocnění meningitidou

  • onemocněním jsou nejčastěji odhroženy děti do dvou let věku a adolescenti
  • k rizikovým faktorům patří kouření a pobyt v zakouřených místnostech
  • pobyt v místnostech s vysokou koncentrací lidí – například diskotéky
  • intimní kontakt a líbání
  • oslabení organismu stresem či virovým onemocněním
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek