_Vyšetření kyčlí na světové úrovni. Kdy a jak se provádí?

Datum publikace: 27.02.2018

Jednou z povinných návštěv lékaře, které musíte po narození vašeho dítěte absolvovat, je cesta k ortopedovi. Ten u miminka zkontroluje správné postavení kyčlí a díky tomuto vyšetření se včas zachytí vrozená dysplazie kyčelního kloubu.

„Ta je v našem zeměpisném prostoru častější než jinde ve světě. Vyskytuje se u nás u pěti až deseti procent novorozenců. Častěji postihuje dívky, levostranný kloub a rovněž bývá častější u porodů koncem pánevním,“ uvedl pro abctehotenstvi.cz ortoped Vladimír Matuška z Fakultní nemocnice v Ostravě.

Světová špička

Česká ortopedie se v této oblasti řadí k nejlepším na světě. „Máme tady přes padesát let propracovaný systém, který ve vývoji kyčlí vyhledává i malé odchylky od normy,“ uvedl ortoped Matuška. „Pojmenování léčebných pomůcek po významných českých profesorech ortopedie je odrazem československé ortopedické školy a je užíváno po celém světě,“ dodal.

Pokud se vrozená dysplazie kyčelního kloubu neléčí, může se zhoršovat a vést k poškození kloubu. Má různé stupně závažnosti - od nejlehčí dysplazie až po nejzávažnější luxaci-vykloubení.

Tři standardní vyšetření

S kontrolami se začíná hned v porodnici. „U většiny dětských vad a nemocí platí, že v čím mladším věku se začne dítě léčit, tím lepšího výsledku je dosaženo,“ objasnil Vladimír Matuška.

Úvodní vyšetření ortoped provádí klinicky, svými smysly a hledá případné odchylky od normy. Ve většině porodnic se provádí i ultrazvukové vyšetření. „Najde-li příznaky postižení kyčle, zahájí léčení, dnes nejčastěji abdukční peřinkou minimálně na tři až šest týdnů,“ doplnil Matuška. Druhé standardní vyšetření je vždy i ultrazvukové a provádí se na příslušné ortopedické ambulanci. Je nutné ho absolvovat, i když první vyšetření proběhlo naprosto v pořádku.

Třetí standardní vyšetření je znovu s ultrazvukem a provádí se po třetím měsíci života. Vy ani vaše ratolesti se ničeho bát nemusíte. „Vyšetření je krátké, rychlé a nebolestivé, probíhá v ordinačních hodinách vyhrazených jen pro tento účel. S sebou by maminka měla mít látkovou plenu nebo osušku a náhradní plínky,“ doporučuje ortoped Vladimír Matuška.

Jak probíhá léčba?

Naprostá většina kyčlí je normálních a vyšetření případně odhalí jen lehké odchylky, které lze na abdukční (Frejkově) peřince bez problémů převést do normálního stavu, tedy vyléčit. „Okraj jamky kloubní u dysplasie většinou rychle dorůstá a kyčel je zdravá, připravená pro stavění se a chůzi.  U ostatních vad pomůckami centrujeme posunutou hlavici a kloub se pak opět správně vyvíjí,“ doplnil Matuška. Pokud je vada závažnější a abdukční pomůcka je třeba po delší čas, mohou být u rostoucího kojence použity Pavlíkovy třmeny, které se aplikují od třetího do devátého až dvanáctého měsíce života kojence. Některé maminky se této metody bojí, ortoped Matuška je ale uklidňuje: „Pokud je tato pomůcka indikovaná, je naprosto skvělá a nezastupitelná a její princip umožňuje dítěti hodně svobody při správném pohybu. V létě navíc svojí vzdušností pomáhají překonat horké dny.“

Frejkova abdukční peřinka

  • Peřinku vždy přikládáme na miminko oblečené do dupaček či na lehčí přilnavý materiál overálků.
  • S přiloženou peřinkou můžeme miminko běžně polohovat na bok, jen podkládáme malými polštářky z obou stran.
  • Doma si postýlku podložíme třeba knihami, aby mělo miminko výše hlavičku než „vypolstrovaný“ zadeček.
  • Do pomocných závěsných pomůcek maminkám na tělo (indiánské šátky) nikdy nebalíme miminko s nožičkami u sebe neboli do kolébky!

Autor: Petr Sobol



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek