_Pokožka kojenců a batolat je velmi citlivá

Pokožka kojenců a batolat je velmi citlivá
Datum publikace: 08.11.2011

Z pohledu vývoje dětské pokožky je významné období po prvním měsíci života. V této době je kůže osídlena mikroflórou stejně, jako je tomu u dospělého člověka. Přesto má mnoho svých specifik.

Věk kojenecký a batolecí (od 1. měsíce věku do 2. roku)

Kůže dítěte prochází v tomto období mnoha změnami. Rohová vrstva sílí a stává se plně funkční kolem druhého věku dítěte. Pokožka se tím stává odolnější vůči vlivům zevního prostředí. Potní žlázky však ještě plně nefungují, což má v praxi za následek časté zapářky a opruzeniny, tento problém většinou mizí kolem 1. roku života, kdy potní žlázy začnou pracovat. Plně vyvinuta není ještě ani ochrana proti UV záření a pokožka je stále velmi citlivá na sluneční paprsky. Častým problémem v tomto období je atopický ekzém. Trpí na něj až 20% populace.  Jeho příčinou je porušení ochranného kožního pláště, které umožní osídlení a přemnožení mikroorganizmů na pokožce a podíl na vzniku atopického ekzému má i zvýšená reakce na vlivy zevního prostředí.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Monikou Arenbergerovou z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Diskuze ke článku
robátko Vloženo: 16.09.2014
Na základě článků a recenzí jsem se rozhodla pro malého pořídit konopnou kosmetiku. Ale byla pro mne stěžejní i cena. V lékárně mi doporučili kosmetiku robátko. Používáme z ní dětský krém a krém na opruzeniny a naprostá spokojenost. Malý netrpí na ekzémy ani opruzeniny. Mohu jen doporučit a cena je také super.
Vložit nový příspěvek