_O strachu ze zubařského křesla rozhoduje první zkušenost

O strachu ze zubařského křesla rozhoduje první zkušenost
Datum publikace: 28.03.2012

Návštěvy zubní ordinace se obává většina dospělých i dětí. Tak by tomu ale nemělo být. Stomatologické ošetření by neměl doprovázet strach. V tomto směru hodně záleží na prvních zkušenostech.

Aby se dítě nebálo usednutí do stomatologického křesla, je vhodné začít s návštěvou zubní ordinace co nejdříve. Ideální je, aby za sebou dítě mělo první návštěvu stomatologa do jednoho roku věku. Tato návštěva by měla být spojená s poučením rodičů o ústní hygieně dítěte, případně s nácvikem péče o mléčný chrup. Pokud lékař během vyšetření odhalí nějaké nedostatky, které vyžadují ošetření, mělo by dojít k domluvení dalšího termínu.

Ošetření bolet nemusí

Průběh prvního zubního ošetření záleží především na druhu nutné péče, na věku dítěte a na jeho ochotě spolupracovat. „Některé, zejména větší děti je možné při dobré motivaci ošetřit pouze s použitím lokální anestezie. Část dětí však spolupráci odmítá, v takovém případě je namístě ošetření v celkové anestezii. Tento výkon však mohou nabídnout pouze pracoviště, k tomu vybavená nejen technicky, ale i personálně. Kromě toho je nutné vždy zvážit, zda případné riziko, se kterým může být výkon v celkové anestezii spojen, je nižší, než riziko, které by vyplývalo z ošetření s použitím pouze místního znecitlivění,“ vysvětlil ABC těhotenství MUDr. Filip Šmucler, stomatolog z Asklepion - Klinika a institut estetické medicíny.

Nejčastější výkony

Výkonů, které spadají do rukou zubního lékaře, je více. Nejčastějším je ošetření zubního kazu a jeho komplikací. „U dětského pacienta s dočasným chrupem je možné zubní kaz ošetřit pomocí plomby, nebo v případě rozsáhlého poškození zubu vytržením. Specializovaná a technicky vybavená pracoviště ale mohou provádět i výkony, které v souvislosti s vadou řeči dítěti doporučí logoped nebo foniatr. Do této skupiny ošetření patří například odstranění retní či podjazykové uzdičky, to na našem pracovišti provádíme pomocí laseru,“ dodává MUDr. Filip Šmucler

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek