_Důležitý vitamin D

Důležitý vitamin D
Datum publikace: 04.04.2017

Víte, že pouze deset procent vitaminu D se do těla dostává potravou? Zbývajících devadesát procent déčka naše tělo získává díky slunění a slunečním paprskům. Až čtyřem z pěti z nás ale tento důležitý vitamin chybí... 

 

 Vitamin D má v našem organismu řadu funkcí: 

 

 • podporuje správnou funkci imunitního systému,
 • je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu a pomáhá zachovat silné a zdravé kosti a zuby.
 • Přispívá k udržení normální činnosti svalů
 • Ovlivňuje reprodukci
 • ovlivňuje funkci žlaz s vnitřní sekrecí

 

 

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D

1.         Svalová slabost 
Když tělu chybí vitamin D, můžete pozorovat, že jsou vaše svaly oslabené a vy unavenější. Každodenní činnosti, ať už je to chůze do schodů, nebo třeba návštěva fitka, vám tak mohou připadat jako zdolávání Mount Everestu.

2.         Snížená vytrvalost 
Zbystřete, pokud se vaše kondice z nejasných důvodů zhoršuje a vytrvalostně nestačíte na věci, které vám předtím problémy ani v nejmenším nedělaly. Vitamin D působí i na fyzickou vytrvalost.

3.         Přecitlivělost 
Tělo volá po vitaminu D různými způsoby. Jedním z projevů může být i zvýšené vnímání hmatových vjemů. Kůže je citlivá a i běžný dotek může být rázem nepříjemným.

4.         Nespavost 
Trápí vás nespavost, s níž jste nikdy dřív problém neměli? Možná vše svádíte na stres a přemíru povinností, které vám nedají spát. Může za ní ale stát i nízká hladina vitaminu D v těle.

5.         Mrzutost 
Kdo z nás někdy neměl špatnou náladu; stává-li se ale rutinou bez zjevného důvodu, je něco v nepořádku. Může být známkou nižší hladiny serotoninu v mozku, což má spojitost i s absencí vitaminu D.

6.         Smutek 
S nízkou hladinou vitaminu D v těle je spojeno i riziko změn nálad a melancholie. 

7.         Vysoký krevní tlak
Málokdo si uvědomuje, že vysoký krevní tlak může být i známkou nedostatku živin a důležitých vitaminů v našem těle. Mezi ně patří i vitamin D. 

8.         Únavové zlomeniny
Vitamin D je velmi důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, a tak i pro udržení dobré kondice kostí. Máme-li jej málo, znamená to oslabení pro kosti a v podstatě i dvakrát vyšší riziko únavových zlomenin. 

Kolik potřebujeme vitaminu D

Denní dávka vitaminu D:
je u dětí 10 mikrogramů
u dospělých zhruba 2,5 mikorgramů

Vzhledem k tomu, že jde o vitamin, který se v organismu ukládá, existuje i riziko předávkování. Z toho důvodu se nedoporučuje denní dávky násobit.
Riziko nedostatku hrozí zejména v zimních měsících, kdy je málo slunečního svitu.
Pokud se obáváte, že máte nedostatek vitaminu D, je vhodné stav konzultovat s lékařem, který může zvážit doplnění vitaminu D formou vitaminů na předpis, či potravinových doplňků:
Dostatečný přísun vitaminu D je důležitý zejména u malých dětí. S hypovitaminónou je spojena porucha vávoje kostí. 

Přirozené zdroje vitaminu D

Naše tělo si vitamin D dokáže vyrobit díky UV záření. Dermatologové uvádějí, že denní dávku zajistí působení denního světla po dobu 30 minut na kůži rukou a předloktí. K čemuž běžně stačí běžná procházka a pobyt venku. V době malé intenzity slunečních paprsků je vhodné příjem podpořit správně zvoleným jídelníčkem
Krom toho ho přijímá v potravě.

Déčko najdete například v:

 • Tresčích játrech
 • Tučných rybách
 • Sardinkách
 • Vaječném žloutku
 • Mléce
 • Másle, margarínech a olejích
 • Avokádu
 • Rostlinných klíčcích
 • A dalších potravinách

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek