_Testy, které přinášejí radostné zprávy

Testy, které přinášejí radostné zprávy
Datum publikace: 16.05.2011

Plánujete miminko a každý měsíc jste v očekávání, jak to dopadne? Tak to určitě víte, že dobrým pomocníkem jsou těhotenské testy. Na trhu jich je široký výběr a liší se cenou i tím, na jak »staré« těhotenství umí reagovat. Pro vás je to velmi dobrý pomocník. I tak byste ale měla vědět, že možností jak ověřit, zda je miminko na cestě, je více.

Těhotenské testy jsou prima záležitost. V klidu domova dokáží rychle ukázat, zda se vaše naději vyplnila, nebo zda na »radost« budete muset ještě chvíli čekat. Výběr je veliký. Liší se cenou i svou citlivostí a spolehlivostí. Některé uvádějí, že těhotenství stanoví již první den po vynechání menstruace, u jiných jsou výrobci raději opatrnější. Rozdíl je i v tom, zda je k testu nutná pouze ranní moč, nebo jestli test můžete použít kdykoli během dne.

Jak testy fungují?

Princip všech gravitestů, jež si můžete udělat doma z moče, je stejný. Jakmile dojde k uhnízdění vajíčka v děloze (asi 7 dnů po oplození vajíčka spermií) začne se v děloze budoucí maminky tvořit hormon zvaný choriový gonadotropin (hCG), označovaný také jako těhotenský hormon. To proto, že ho lze v těle ženy prokázat jen pokud je těhotná. V prvních dnech po uhnízdění plodového vejce v děloze se jeho hladina v těle ženy prudce zvyšuje. A právě on je tím, na co těhotenské testy reagují. Pokud test prokáže přítomnost těhotenského hormonu ve vašem těle, zaznamená to, že jste těhotná.

Jak se test provádí

Použití gravitestů je jednoduché. Do čisté nádobky chyťte moč a ponořte do ní přiložený testovací papírek. To, jak musí být namočený, se přesně dočtete v přiloženém letáku. Místo, kam má hladina moči dosahovat, je vždy viditelně označené. Papírek chvíli v moči podržíte a test necháte proběhnout. Na výsledek si počkáte různě dlouho, nejkratší testy uvádějí jednu minutu. Výsledek si vyhodnotíte sama. Pokud test těhotenský hormon HCG odhalí, jste těhotná a na testovacím papírku se vám vytvoří dva proužky.

Pozitivní těhotenský test z moči
Pozitivní těhotenský test z moči

Pokud se proužek ukáže jen jeden, znamená to, že test proběhl v pořádku, ale těhotenský hormon v krvi přítomen nebyl. Můžete tedy počítat s tím, že jde nejspíš o opožděnou menstruaci. Další, i když nejméně častou variantou je, že se na testu neukáže žádný proužek. To znamená, že zkouška těhotenství neproběhla tak jak měla. To se může stát tehdy, když jde například o staré balení gravitestu s prošlou zárukou.

Můžu se na test spolehnout?

Na správnost výsledku se můžete spolehnout pouze tehdy, pokud jste se řídila návodem výrobce. Když test uvádí, že je nutné použít jen ranní moč, ve které je hladina hormonu nejvyšší, je třeba to nepodcenit. Pokud byste totiž testovala moč během dne, nebo večer, test hormon nezachytí, protože ho bude v krvi méně, než je nutné k potvrzení jiného stavu. Výsledek tak bude negativní, ale vy přesto budete v očekávání. Pokud je výsledek negativní, několik dní počkejte. Když se menstruace neobjeví do týdne, test zopakujte. V případě, že druhý provedený test prokáže jiný stav, byl první test proveden příliš brzy a nemohl zachytit hladinu těhotenského hormonu. Pokud bude opět negativní, poraďte se s lékařem. Ten by měl být schopen posoudit, co bylo příčinou vynechání menstruace a zda je potřeba učinit nějaká další opatření.

Který je lepší?

Rozhodnutí, jaký test zvolit, je na vás. V případě, že se budete chtít řídit pouze cenou, je nutné si uvědomit, že ne vše co je nejdražší, je nutně také nejlepší. Pokud si test provádíte poprvé, jste nerozhodná či potřebujete poradit, je pro vás jistým vodítkem volba značky, která je v prodeji v mnoha zemích světa či jejíž výrobce nabízí i telefonickou poradnu.

Hormon prokáže i krev

Další možností, která prokáže probíhající těhotenství je laboratorní test z krve. Ten si sice neuděláte sama, v klidu domova, ale i on má své výhody. O tom, zda je nutné ho udělat rozhoduje lékař. Většinou se k němu přistupuje tehdy, když je pozitivní gravitest z moče, ale těhotenství není vidět ultrazvukem v děloze. Pak je potřeba vyloučit uhnízdění plodového vejce mimo dutinu děložní, tj. mimoděložní těhotenství. Test z krve má stejný princip, jako těhotenský test prováděný z moče. Rozdíl je v tom, že z krve je možné číselně vyjádřit množství hormonu hCG. To je při podezření na mimoděložní těhotenství podstatné.

Spolehlivě ultrazvukem

Velmi spolehlivou metodou je průkaz těhotenství ultrazvukem. Tím lze bezpečně prokázat těhotenství starší 36 dnů počítáno od prvního dne poslední menstruace. Ultrazvuk pozná, zda je těhotenství v děloze, zda se jedná o jedno či vícečetné těhotenství. Od 6. Týdne lze také prokázat srdeční akci embrya, tj. zda těhotenství funguje normálně. To, že maminka může vidět plůdek v děloze, je často velmi pozitivní a uklidňující.

Těhotenství provází i řada tělesných změn

Většinou jasným signálem, jež hlásí začátek těhotenství je vynechání menstruace. Pokud je miminko plánované, jde o vítanou změnu. S ní většinou přichází i nevolnost, zvracení, zvýšená citlivost ke vnímání pachu a vůní. U těchto potíží zdaleka neplatí, že jde jen o ranní záležitost. Naopak, vše se může vyskytovat během celého dne. Jedním z projevů těhotenství je i zvýšená únava. Těhotné mají vyšší potřebu spánku a to nejen večer a v noci, ale často i během dne. Na těhotenství reagují i prsa. Jejich citlivost patří mezi první známky jiného stavu. Výhodu v posuzování změn svého tělesného stavu mají těhotné, jež čekají druhé, či třetí dítě. Ony totiž mohou lépe porovnávat, které ze jmenovaných potíží ještě souvisejí s opožděnou menstruací a co už znamená začátek nového života. Nezřídka se však stává, že těhotenské projevy jsou v každém těhotenství úplně odlišné.

Mimoděložní těhotenství

Někdy se stane, že je vajíčko správně oplozené spermií, ale přesto nastane potíž. Místo toho, aby v průběhu prvních dní těhotenství dorazilo vajíčko na dno dělohy, kam patří, »zalíbí« se mu jinde a uhnízdí se mimo děložní dutinu. Mimoděložní těhotenství nelze donosit těhotenství vždy skončí potratem. Nejčastěji zůstane mimoděložně uchycené plodové vejce v rozšířené části vejcovodu nazývané ampula. Tam ale nejsou vytvořeny podmínky pro jeho další vývoj a zárodek po několika dnech většinou odumírá. Dalšími místy, kde se může plodové vejce uchytit je vaječník, břišní dutina, roh děložní či hrdlo děložní. Pokud praskne, může mimoděložní těhotenství ohrozit ženu na životě. Každé podezření na mimoděložní těhotenství je nutné potvrdit, či vyvrátit. A to může pouze lékař, nejspíše za hospitalizace.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek