_Vynechání menstruace a ranní nevolnost - nejčastější nepřímé známky počínajícího těhotenství

Vynechání menstruace a ranní nevolnost - nejčastější nepřímé známky počínajícího těhotenství
Datum publikace: 04.10.2016

Obvykle první známkou toho, že je žena těhotná, je vynechání menstruace. Ovšem to platí jen u žen, které mají pravidelný menstruační cyklus. Jak se ted poznat to, že těhotenství začalo? jakým změnám věnovat pozornost?

 

U žen, které cyklus pravidelný nemají, se na vynechání menstruace, jako na známku očekávaného otěhotnění, příliš spoléhat nedá. Problém je i v tom, že část žen začátek těhotenství přehlédne proto, že změny doprovázející tento stav u nich nejsou příliš intenzívní a ony je přehlédnou.
Zde přinášíme nejčastější změny, na které by se ženy očekávající těhotenství měly zaměřit.

Potravinová averze a nevolnost

Mnoho žen se v počátku těhotenství setká s nevolností, mnohdy nejen po ránu, a s přecitlivělostí na aroma potravin. Pokud vám náhle začne vadit aroma jídla, či nápoje, které vám obvykle nevadí, či je dokonce vyhledáváte, může jít o první příznak toho, že jste těhotná. Velmi často vadí vůně silné kávy, tučných a kořeněných jídel, aromatických sýrů ale i vlastního parfému, či běžných potravin jako je třeba chleba.
nastat může i opak, a to, že vůně a aroma, které vám vždy byly nepříjemné, náhle přestanou vadit, či je dokonce začnete vyhledávat.
Omylem je, když si žena myslí, že tyto stavy a nevolnosti jsou pouze ranní! Mnoho nastávajících maminek trpí nevolnostípotížemi v různé intenzitě po celý den.

Změny nálad

Začala jste být plačtivá, dojímají vás věci všedního dne, ponořila jste se do smutku a vaše myšlenky jsou uplakané ažčerné?
I to může být průvodní jev počínajícího těhotenství. Změny nálad, pocity beznaděje či časté výkyvy nálad souvisí s hormonálními změnami doprovázející těhotenství.
Pokud by tyto pocity byly velmi intenzívní, případně se začaly objevovat myšlenky na sebepoškození a podobně, je třeba rychle vyhledat psychologa.

Pocit nafouklého břicha

Máte pocit, že jste nafouklá a váš podbřišek je překrvený? Možná cítíte i lehké pnutí, podobné tomu, které přichází se začátkem těhotenství.
I to může být signál toho, že jste těhotná. Tyto pocity souvisí s překrvením děložní sliznice, která se chystá přijmout k uhnízdění embryo.
Mnoho žen tyto pocity poprvé začne vnímat v okamžiku, když se předkloní, či si zmáčknou podbřišek – například při nazouvání bot.

Časté močení

Pocit přeplněného močového měchýře a časté nucení na močení.
To jsou potíže, které se dostavují u mnoha žen v počátku těhotenství, část žen se s těmito potížemi potýká po celou dobu těhotenství.
I tyto stavy souvisí s překrvením podbřišku a následně s tlakem rostoucí dělohy na močový měchýř.

Únava a ospalost

Máte pocit, že jste unavená, začala jste chodit dřív spát a ani to nestačí? Přestože jste jinak běžně ranní ptáče a plná aktivity, tak usínáte během dne a připadáte si jak Šípková Růženka, tak je hodně štěstí - pravděpodobné, že jste těhotná!
Zvýšená únava je opět odezvou na hormonální změny doprovázející jiný stav.

Zvýšená citlivost prsou

Máte pocit, že vaše prsa jsou pevnější, plnější ale také citlivější až bolavá?
Tak to může být reakce na hormonální změny doprovázející počátek těhotenství! Tyto změny souvisejí s hormonálními pochody doprovázející těhotenství a s tím, jak se organismus chystá na zahájení laktace.

Špinění či mírné krvácení

Špinění či mírní krvácení, často v termínu očekávaného začátku menstruace. I
to může být známka probíhající gravidity. Špinění velmi často doprovází uhnízdění embrya do děložní sliznice!

Zácpa

Mnohé ženy si od začátku těhotenství stěžují na zácpu a problémy s vyprazdňováním.
Takže pokud běžně s vyprazdňováním nemáte problém, je možné že zácpa signalizuje to, že jste těhotná.

Zvýšená bazální teplota

Na těhotenství může upozornit i zvýšená bazální teplota. Pokud je vaše bazální teplota v termínu očekávaného začátku menstruace kolem 37°C (když je vaše bazální teplota od doby ovulace soustavně zvýšená  18-20 dní) je možné se domnívat, že jste těhotná.

Objevily se u vás jmenované příznaky a stále tápete, nebo máte podobné potíže pokaždé, když očekáváte začátek menstruace? Nevadí, i tyto situace mají řešení.

Jak ověřit těhotenství?

Nejspolehlivější metodou, jak se dozvědět, zda jsou vaše úvahy správné, je provedení těhotenského testu z moči. Testy je možné koupit v lékárnách a v některých sítích drogerií.
Citlivost domácích těhotenských testů je velmi vysoká a pokud test použijete dle návodu, je možné výsledku věřit. Některé testy je možné, dle výrobce, použít již první den po vynechání menstruace, takže vaše nejistota nemusí trvat dlouho.
Pokud si nejste jistá správností, či výsledkem provedeného testu, konzultujte svůj stav s lékařem. 

Ilustrační foto: pixabay.com

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek