_Těhotenství může i bolet

Těhotenství může i bolet
Datum publikace: 16.05.2011

Těhotenství může provázet řada změn a potíží. Některá maminka se během jiného stavu cítí dobře a nemůže si dobu čekání na potomka vynachválit. Jiná ho prožívá jako období, jež doprovází nejrůznější bolesti, které bere jako nutné zlo.

Proč?


Za bolesti prsou, břicha a zad většinou mohou hormonální změny. Část bolestí způsobuje i váhový přírůstek.
Jsou ženy, které si těhotenství užívají od začátku do konce bez jediného problému. Jsou ale i nastávající maminky, jež během deseti měsíců čekání na miminko bolí »celé tělo«.
Mezi první známky těhotenství patří tlak až bolest prsou.
Tu způsobuje hormonální bouře v těle a to, že se organizmus od počátku těhotenství začíná připravovat na tvorbu mléka.
Během prvních týdnů jiného stavu mže pobolívat i podbřišek. Jde o bolest připomínající menstruaci. Častým problémem jsou bolesti zad.
Příčinou bolestí je povolení svalů a vazů páteře, které způsobují hormonální změny. Během těhotenství dochází v těle ženy ke vzniku vysoké hladiny estrogenů a progesteronu. Cílem této změny je připravit organizmus na porod.
V těle ženy tak dochází k mírnému povolení všech vazů a svalů tak, aby průchod miminka porodními cestami byl co nejsnazší. Jenže během procesu uvolňování dojde i k povolení vazů páteře. Tím pak vznikají ony bolesti, které se nemusejí zdaleka omezit jen na »bolavá záda«.
Bolest zad v oblasti kříže může »vystřelovat« do nohou, kyčlí nebo zadečku. Potíže zhoršuje dlouhé stání na místě, ale mohou být výrazné i při sedu nebo chůzi. Těhotná pak stále hledá polohu, ve které bolest povolí, ale výsledkem bývá jen vznik potíží na jiném místě těla. Problémy zhoršuje i zvednutí těžkého břemene a prohlubují se s postupujícím těhotenstvím.


Jak tedy pomoci?


Základem by mělo být neulehčovat bolavým svalům, ale spíše jim pomoci posílením. Pokud se budete snažit odlehčit jedné partii svalů, nepřirozeně zatížíte jinou a potíže se tak jen násobí. Pokud nemáte lékařem omezený pohyb, tak se od začátku jiného stavu hýbejte, abyste svaly udržela v kondici. Můžete začít chodit na těhotenské kurzy cvičení, jógu apod. Fajn jsou i dlouhé procházky.
Pokud bolesti vzniknou, může od nich odpomoci lehká masáž, zahřátí suchým teplem nebo relaxace ve vaně. Ale pozor, horká voda může těhotenství uškodit, stejně tak není vhodné saunování!
Část těhotných se snaží zádům ulevit tím, že začne přenášet těžiště a začne se nepřirozeně prohýbat. To ale zádům nepomůže, ba naopak. Možná tento postoj způsobí dočasnou úlevu, ale nic nevyřeší. Těhotná by se měla snažit udržet záda rovná. Jak při chůzi, tak při sedu.
Někdy bolavým zádům pomůže výměna postelové matrace za lepší s ortopedickým tvarováním. Záda nepřirozeně zatěžuje i špatný výběr bot. Těhotná by měla zapomenout na boty na vysoké jehle. Ty jen umocňují nepřirozené přenášení těžiště. Nejlepší jsou boty ortopedické s tvarováním, jenž podrží nožní klenbu. Pokud trváte na elegantní botě, tak snižte podpatek, nebo ho vyměňte za nižší klínek, tím zádům ulevíte.
Ke konci těhotenství mohou vzniknout bolesti kyčlí a v oblasti stydlé spony (chrupavčité spojení dvou stydkých kostí). Je to dáno tíhou a tlakem dělohy případně začínajícím naléhání hlavičky dítěte na pánevní dno. I to je jedna z příprav organismu na blížící se porod. Svou roli zde opět hrají hormony, které se snaží vazy pánve a stydké spony uvolnit pro snadnější průchod dítěte.
V jiném stavu o sobě dají vědět i žebra. Bolest žeber způsobuje tlak zvětšující se dělohy, která se rozpíná stále výš. Jde tak o potíže, které se vyskytují hlavně ve druhé půlce těhotenství. Výrazněji je prožívají maminky čekající dvojčátka. To ale platí i o bolesti zad či nohou. Bolesti žeber zvýrazňuje nevhodná matrace. To co může naopak pomoci je relaxační polštář, který těhotná během spánku používá k napolohování se v posteli.


Bolet mohou i končetiny


Nastávající maminky si stěžují i na bolesti a křeče v nohou. Nejčastější příčinou bývá nedostatek magnézia (hořčíku) ve svalové tkáni. Tyto bolesti lze mírnit zvýšeným přísunem minerálu ve stravě. Možností je i pití minerálních vod s vyšším obsahem magnézia. Pokud ani to nepomůže, je asi nejjednodušším řešením vypít sáček rozpustného magnesia, který Vám předepíše lékař.
Častou příčinou bolesti dolních končetin jsou i křečové žíly. V případě, že je máte, nebo se vám začínají tvořit, snažte se nohám co nejvíce odlehčit. Během dne se položte na zem a nohy opřete o zeď, nebo si je položte na židli či stůl, aby došlo k jejich odkrvení. Pomoci mohou i gely určené na léčbu varixů nebo zdravotní elastické punčochy.
Při dlouhém stání o sobě může dát vědět i nárt a ploska nohy. Tyto bolesti způsobuje váhový přírůstek, který klade na nohu vyšší nároky. Potíže dokáže hodně zmírnit správně vybraná ortopedická obuv, která nohu »podrží« tak, aby nedocházelo k propadání klenby.
Potížím se nevyhnou ani horní končetiny. Nejčastější příčinou bývá krční páteř a »přiškrcení« cév v zápěstí otokem provázejícím jiný stav. U bolestí páteře může pomoci masáž, nebo změna polštáře. U přiškrcených cév někdy pomůže zvednutí rukou a krouživé pohyby zápěstím.

 

Diskuze ke článku
Iplikátor Vloženo: 20.08.2014
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

Vložit nový příspěvek