_Tátové samoživitelé: jediný koníček jsou děti, na víc není čas ani energie

Tátové samoživitelé: jediný koníček jsou děti, na víc není čas ani energie
Datum publikace: 14.11.2017

Svatba, děti, spokojená rodina. Tak vypadá ideální scénář. Jenže život vždy není takový, jaký si ho malujeme. Spousta rodičů zůstává sama a musí se postarat o děti. Vítejte ve světě samoživitelů.

Rozvod, nemoc či nečekaný odchod jednoho z partnerů zamává každým vztahem. Ať už se samoživitelem stane máma nebo táta, oba se ocitnou ve zcela novém prostředí. Matky se mohou dostat do nepříjemných finančních problémů, otcové zase do životních situací, které dříve neřešili.

Nové problémy

Jak se zapíná pračka? Kde máme žehličku? Na kolik stupňů mám dát upéct kuře? A co mám vlastně dětem nachystat do školy? To jsou záležitosti, které ve spoustě vztahů řeší mámy. Jenže rázem je musí zvládnout tátové samoživitelé, kteří najednou nevědí, kam dřív skočit.

Táta na plný úvazek? Rozhodně nic neobvyklého, jak fungují tatínci na rodičovské dovolené?

Tátům mohou pomoct rodiče, blízká rodiny či kamarádi, ne všichni se na ně ale mohou spolehnout. „Pokud otec dostane děti do péče a je v tom opravdu sám, a pokud neexistuje pomoc rodičů, byť minimální, padá večer do postele a neví, jestli se vůbec přikryl a ráno vstává s pocitem provinění, že usnul a spoustu toho nestihl a nepostaral se řádně o rodinu a její provoz,“ uvedl jeden z otců samoživitelů v internetové diskusi.

Nechal jsem živnosti

Důležitá je také otázka financí. Tátové samoživitelé jsou často bez příjmu z druhé strany a ve spoustě případů navíc musí nechat nějakého z přivýdělků, který jim naplňoval rodinný rozpočet. „Bývalá partnerka odešla bez varování, ze dne na den, na mě zůstalo postarat se o dva syny a Vánoce. Musel jsem zanechat živnosti a naučit se jiným věcem,“ napsal další táta samoživitel. „Jsem na tom špatně i psychicky, ale to si radši nepřipouštím. Jako táta dvou kluků prostě musím ukázat, že není nic, co by táta nedokázal tak, jako máma,“ dodal.


Zdroj: Shutterstock.com

Pánové, kteří se dostanou do nové životní situace, se musí vypořádat i s dalšími následky, které samoživitelství přináší. Koníčky? Nové vztahy? Pivko s kamarády? Na to většina z nich rychle zapomene. „Životní situace otců samoživitelů je otřesná, alespoň v mém případě.

Volno? Partnerka? Zapomeňte

Osobní volno 0,0, najit si novou partnerku 0,0, veškerý čas trávím třemi způsoby -  dítě, práce a úklid. Jestli to někomu funguje jinak tak blahopřeji,“ uvedl jeden z tátů, který se stará o děti úplně sám. A jeho slova potvrzuje také další z nich: „Pokud ještě neexistuje spolupráce bývalé partnerky na výchově dětí, padají koníčky a veškeré osobní volno na úkor rodiny.“

Samostatná péče o děti přináší řadu problémů a kompletně vám překope život. Pokud se k tomu ale tátové postaví čelem, jejich ratolesti jim to jednou určitě vrátí. Většina z nich se proto nevzdává a bojuje. „Jediný koníček jsou děti, protože na nic jiného není čas nebo energie. Jedno ale vím jistě, ty děti za to opravdu stojí,“ uzavírá za všechny jeden z tátů, který se stal samoživitelem.

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek