_Součástí těhotenských vyšetření je i test na HIV

Součástí těhotenských vyšetření je i test na HIV
Datum publikace: 24.11.2014

Jedním z vyšetření, která podstupují těhotné ženy, je i odebrání krve z důvodů testování na HIV. Toto vyšetření podstupují všechny těhotné ženy a lékař není povinen žádat o jejich souhlas.

 

Nastávající maminky jsou povinně testovány na HIV pozitivitu v rámci vyšetření, která se provádějí během vstupní prohlídky v těhotenské poradně. Tato povinnost je ukotvena v českém právním řádu v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Test se provádí s ohledem na bezpečnost zdravotníků zejména při porodu, který u HIV pozitivních matek většinou probíhá císařským řezem, tak s ohledem na matku a dítě.
Těhotná žena nakažená virem HIV může infekci přenést na své dítě už během těhotenství, kdy virus prostoupí placentou, během porodu a následně i při kojení. Dnešní medicína může ale při včasné a správné léčbě výrazně snížit riziko nákazy pro dítě a snížit nebezpečí zdravotní zátěže pro matku.

Vyšetření na HIV je zdarma a je i pro dárkyně mateřského mléka

Test na HIV je v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví je možné jej provést u těhotných žen i bez jejich souhlasu. Sérologické vyšetření HIV se podle zásad dispenzární péče ve fyziologickém těhotenství, což je doporučený postup České gynekologické a porodnické společnosti, dělá plošně do 14. týdne těhotenství, výběrově ho lze zopakovat cca kolem 30. týdne těhotenství. Pokud je výsledek testu na HIV pozitivní, může žena samozřejmě zažádat o umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.
Diagnostika je hrazena z veřejného pojištění, žena tedy za nic neplatí.
Diagnostika se kromě nastávajících maminek dělá i u kojících maminek, které darují mateřské mléko.
Bez testu na HIV není darování přípustné.

Kde hledat pomoc

Potřebné informace o AIDS i možnostech testování je možné získat na bezplatných linkách 800 144 444 (HELP LINE AIDS) nebo 800 800 980 (nonstop linka pomoci ČSAP). 

Zdroj: VZP, Praha 24. 11. 2014

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek