_ S problémy se štítnou žlázou se setká každá osmá žena

 S problémy se štítnou žlázou se setká každá osmá žena
Datum publikace: 14.07.2017

  Štítná žláza má motýlovitý tvar a nalézá se vpředu na krku. Produkuje hormony thyroxin a trijodthyronin, které jsou distribuovány krví do celého těla. Thyroidální hormony ovlivňují tělní metabolismus, včetně rychlosti spalování kalorií nebo srdeční frekvence. Podle množství produkovaného hormonu člověk přibývá na váze nebo ji ztrácí, cítí se unaven nebo naopak čilý. Činnost žlázy je řízena hormonem thyrotropinem z podvěsku mozkového (hypofýzy).

 

U žen jsou problémy se štítnou žlázou častější, během života se s nimi setká každá osmá žena. Štítná žláza ovlivňuje menstruační cyklus – jeho pravidelnost a míru krvácení, poruchy mohou menstruační cyklus i zastavit. Problémy mohou být dvojího druhu - zvýšená funkce (hypertyreóza) nebo snížená funkce (hypotyreóza). Problémy mohou způsobovat i záněty šlázy, či nádory.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

„Snížená funkce štítné žlázy se vyvíjí pomalu, často i několik let. Zpočátku se projevuje jen častější únavou, později se připojuje zimomřivost, zácpa, přibývání na váze i bez zvýšeného příjmu kalorií, svalová slabost, smutek či deprese, snížená srdeční frekvence. Naopak při zvýšené funkci štítné žlázy se zrychluje srdeční činnost i metabolismus a dochází ke znatelnému úbytku na váze, a to i při zvýšeném příjmu kalorií. Porucha může také radikálně ovlivnit lidskou psychiku. Můžete se cítit se podráždění, vystresovaní, nervózní nebo trpět nespavostí. Dalšími příznaky jsou zvýšené pocení a pocit horka, průjem či podráždění očí,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Štítná žláza může negativně ovlivnit průběh těhotenství

Asi u 12 až 15 % žen se vyskytne porucha funkce štítné žlázy v souvislosti s těhotenstvím a porodem. V těhotenství působí častěji problémy snížená funkce štítné žlázy, jejíž příznaky bývají často zaměňovány za běžné těhotenské obtíže. „U těhotných se ale může vyskytnout i zvýšená funkce štítné žlázy, většinou přechodná, což je vždy nutné ověřit dalším sledováním. Pokud zůstávají poruchy štítné žlázy v těhotenství neléčené, mohou ovlivňovat průběh těhotenství i vývoj plodu,“ dodává MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Prevence je důležitá pro včasné odhalení obtíží štítné žlázy

Správnou činnost štítné žlázy a množství jí vyloučených hormonů lze ověřit pouze krevním rozborem. Na ten vás může poslat ošetřující lékař, poté co mu sdělíte zdravotní potíže. V době těhotenství může ženu na vyšetření krve odeslat gynekolog, pokud vyhodnotí, že má žena potíže odpovídající poruchám štítné žlázy. Možné je i vyšetření bez doporučení za přímou úhradu.

 

Co by mělo varovat

  • Úbytek, nebo naopak zvýšení tělesné hmotnosti bez objektivní příčiny (v době kdy člověk hmotnost cíleně neredukuje či naopak není v období přejídání se)
  • Zvětšení štítné žlázy – to může být viditelné, může se projevovat pocitem tlaku či cizího tělesa v krku či zhoršeným polykáním
  • Změny tepové frekvence – zrychlení ale i zpomalení tepu, pocity bušení srdce
  • Změny nálady – sklon k pesimismu, depresím, plačtivosti „vše vidět černě“, neklid, problémy se spánkem, podrážděnost, nervozita
  • Únava – nadměrná potřeba spánku až patologická spavost, ztráta energie
  • Vypadávání vlasů – nadměrná, patologická ztráta vlasů, řídnutí vlasů, viditelné snížení kvality vlasů
  • Porucha termoregulace – chladné ruce, pocit chladu a zimy jsou potíže související se sníženou činností štítné žlázy. A naopak. Pocit tepla, špatná tolerance teplého počasí apod. patří k nadměrné činnosti štítné žlázy.
  • Nepravidelná menstruace, problémy s otěhotněním či nechuť k sexu mohou souviset s poruchou štítné žlázy.
Foto: pixabay.com
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek