_Pohlavní nemoci jsou stále velkým strašákem

Datum publikace: 10.09.2012

Statistiky ukazují, že ženy mají za svůj život pohlavní styk v průměru s pěti a více muži. Muži mají k promiskuitě obecně větší sklon než jejich polovičky, průměrně totiž vystřídají až 10 partnerek.

Jen necelá polovina z nich pak udává méně než pět sexuálních partnerek. Naopak deset a více partnerů přiznává více než 20 % mužů a 14 % žen.
V dnešní době není v populaci neobvyklý ani sex s náhodnými partnery. Tuto zkušenost uvádí přibližně 66 % mužů. Přes 40 % z nich mělo pohlavní styk s více než čtyřmi náhodnými ženami. Sex s neznámým mužem přiznává téměř 40 % žen.

Mimomanželské styky aneb Jsme nevěrní?

V posledních patnácti letech došlo k mírnému poklesu mimomanželských sexuálních styků. Dnešní populace navíc považuje sex mimo manželství za morálně nepřijatelný. Paradoxem je, že i přesto se k němu staví relativně tolerantně. Zatímco v roce 1998 nevěru přiznala téměř polovina vdaných žen a dokonce dvě třetiny ženatých mužů, o deset let později se k ní přiznalo už jen 34 % žen a 55 % mužů.
Se střídáním partnerů úzce souvisí přenos pohlavních chorob. Lidé se domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak chráněni před možným onemocněním.
To však předpokládá také partnerovu věrnost a dokonce znalost celé jeho sexuální historie. Lidé nemusejí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy pozorovat nástup příznaků onenocnění, mohou se však stát přenašečem nemoci a dále ji šířit. Před některými pohlavními chorobami neposkytuje 100% ochranu ani kondom. Například viry HPV, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku, se přenášejí i při nekoitálních praktikách. Kromě toho dnešní páry používají kondomy coby způsob ochrany stále méně. 

Pozor na pohlavní nemoci

Vzhledem k relativně vysoké promiskuitě české populace a snižování významu kondomu při sexu vzrůstá riziko pohlavních chorob. Mezi obávané smrtelné pohlavní choroby se řadí AIDS – nemoc způsobená virem HIV a syfilis. K dalším neméně závažným nemocem patří kapavka či chlamydie.

AIDS

Nejobávanější pohlavní chorobu představuje AIDS. Nemoc oslabuje přirozenou obranyschopnost lidského těla a organismus je pak náchylný k řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění.
Nemoc je způsobena virem HIV, který napadá bílé krvinky důležité pro lidskou imunitu. Virus HIV se dlouhou dobu nemusí projevit a nakažený netrpí žádnými zdravotními komplikacemi. U většiny nakažených osob dojde k rozvoji příznaků HIV/AIDS do 10 – 15 let po kontaktu s virem. I přes pokroky v léčbě je nemoc nevyléčitelná a smrtelná.

Syfilis

Kvůli promiskuitnímu chování mladých lidí výskyt tohoto onemocnění v Česku v posledních letech neustále stoupá. Nemoc se přenáší pohlavním stykem, z matky na plod i orálním stykem. U neléčeného pacienta má nemoc tři fáze.
Mezi první příznaky onemocnění patří drobné nebolestivé vředy v oblasti vstupu infekce do organismu (genitálie, ústa apod.), tyto příznaky jsou špatně rozpoznatelné a lehce zaměnitelné s jiným onemocněním. 
V druhé fázi se infekce šíří organismem, často se projevuje vyrážkou, či zvětšenými uzlinami.
V nejtěžší fázi virus napadá i další orgány, dochází k postižení mozku a srdce, které může skončit smrtí.

Kapavka a chlamydie

Mezi nejčastější pohlavní nemoci patří kapavka a chlamydie. Tyto choroby nejsou na rozdíl od AIDS nebo syfilis smrtelné, a proto lidé jejich prevenci často podceňují. Výskyt kapavky a chlamydií však právě kvůli nedostatečné prevenci a lehkovážnému navazování sexuálních vztahů v České republice v posledních letech stoupá. Chlamydiemi trpí téměř 15 % sexuálně aktivních žen. Nemoc nemusí být v počáteční fázi doprovázena zjevnými příznaky, případně jako hlavní příznak ženy vnímají výtok, který podceňují. K pozdním komplikacím patří srůsty a neprůchodnost vejcovodů, chronická pánevní bolest, neplodnost a zvýšené riziko mimoděložního těhotenství.
Kapavka zvyšuje riziko vzniku potratu, mimoděložního těhotenství a neplodnosti u žen i mužů.

HPV - lidský papilomavirus

S HPV neboli lidským papilomavirem se za svůj život setká zhruba 80 % žen. U většiny z nich však do dvou let dochází k spontánnímu potlačení infekce vlastními mechanismy imunitního systému. U žen, u nichž k potlačení nákazy nedojde, přetrvává riziko, že se infekce rozvine až v rakovinu děložního čípku.
HPV se nejčastěji dívky a ženy nakazí mezi 15 a 25 lety, přednádorové stavy jsou u nich diagnostikovány o mnoho let později (10-15 let).
HPV se přenáší sexuálním stykem i nekoitálními praktikami. K přenosu HPV viru může dojít pouhým třením nebo kontaktem kůže na kůži v oblasti genitálií. Možná ochrana před nákazou spočívá ve vakcinaci (od letošního roku je hrazená dívkám ve věku 13 let).

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek