_Rozvody děti zasáhnou. Podívejte se, co během nich rozhodně (ne)dělat

Rozvody děti zasáhnou. Podívejte se, co během nich rozhodně (ne)dělat
Datum publikace: 02.11.2017

V uplynulém roce bylo rozvedeno dvacet pět tisíc manželství. Téměř v šedesáti procentech se přitom jednalo o rodiny, v nichž žily nezletilé děti, které musely přijmout novou životní situaci. Ta se z velké části odvíjí od chování rodičů.

„Je důležité, aby si uvědomili, že jako muž a žena už spolu neumějí žít, ale jako máma a táta spolu budou fungovat navždy,“ říká psycholog Petr Šobra.

Řekněte jim to společně

Děti rozvody intenzivně vnímají, a tak by je na ně rodiče měli připravit v dostatečném předstihu. Rozhodně by se vše nemělo odehrát ze dne na den. Naopak, děti by se měly o nové situaci včas dozvědět. Nejlepší je, když jim to rodiče řeknou společně. Pokud se děti nedozvědí o rozvodu včas, možná to budou brát jako podraz. Mohou se zatvrdit a dokonce se u nich mohou projevit psychické problémy. Taky by měly vědět, co bude dál a co všechno je vlastně čeká.

Proč děti lžou? Rozlišujeme různé druhy jejich lží

Hlavní je komunikace

Odborníci se shodují na tom, že nejdůležitější je správná komunikace. „Když děti přijdou a začnou se na cokoliv ptát, tak by jim rodiče měli upřímně odpovědět,“ potvrzuje psycholog Šobra, který jedním dechem dodává:  „Ale zase by neměli zacházet do úplných detailů a nedávat jim zbytečně nadbytek informací, které pak nebudou schopny zpracovat nebo je budou nedej bože traumatizovat. Rodiče by měli umět tyto informace říct s určitým sebevědomím a klidem.“

Dejte jim čas

Existují však i osvědčené rady, co rozhodně nedělat. Děti často doufají, že se k sobě rodiče po rozvodu vrátí. K tomu však většinou nedojde, a tak by je ani jedna strana neměla nějakou dobu seznamovat s novým partnerem či partnerkou a už vůbec je nebrat do „nové“ rodiny. K tomu by mělo dojít až po uplynutí několika měsíců až jednoho roku.


Zdroj: Shutterstock.com

Děti nejsou hromosvody

Čemu dalšímu by se měli rozvádějící se rodiče vyvarovat? Mějte na paměti, že za rozvod většinou mohou obě strany, a tak se před dítětem nevyplatí pomlouvat vašeho protějška. Taky by se nemělo zacházet do úplných detailů rozvodu. Dětem uškodíte rovněž tím, pokud jim nedovolíte mluvit o svém bývalém manželovi nebo manželce, nezakazujte jim společné zážitky a už vůbec byste se neměli vyhýbat společným setkáním. A hlavně – nedělejte si z nich prostředníky a hlavní „hromosvody“ vašich problémů.

„Záleží na dvou dospělých, jak k rozvodu přistupují. Děti budou samozřejmě nešťastné, ale když to zvládnou dospělí, určitě to bude mít menší dopad na děti, které se i naučí něco nového do života,“ uzavřel Petr Šobra.

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek