_Pleť jako miminko

Pleť jako miminko
Datum publikace: 06.12.2017

Pokožka novorozenců a kojenců je rozdílná od pokožky dospělých, tím, že je méně odolná vůči vnějším nepříznivým vlivům.

Je tenčí a nemá dostatečně vyvinutý tukový plášť. Spojení mezi spodní vrstvou a pokožky není úplně pevné a pokožka nemá řádnou obranyschopnost.

U novorozenců je navíc pokožka vystavena dráždění v podobě plen a je náchylná ke vzniku opruzenin. Nejen v plenkové oblasti, ale také v podpaží, v krční rýze, nebo jiných hlubších kožních záhybech. Pro prevenci vzniku opruzenin je vždy třeba tato místa důkladně očistit a namazat vhodným krémem. Kromě pokožky pod plínkami stačí namazat celé tělo po koupeli, pokožku pod plenou při každé výměně plenky. Pozor, opruzeniny a odřeniny můžou také způsobit nevhodně zvolené pleny, proto vybírejte důkladně.  

Mrazivé dny jsou pro dětskou pokožku nebezpečné! Jak ji chránit?

Pro novorozeneckou pokožku je dále doporučován co nejmenší styk s chemií. Proto je dobré vyhnout se používání koupelových pěn, které mohou pokožku dítěte vysoušet.  Naopak používejte šetrné přípravky pro hydrataci.

Nepodléhejte reklamním kampaním velkých řetězců a na výběru kosmetiky pro vaše miminko si vždy dávejte záležet. Obecně platí, že čím méně složek vámi zvolený přípravek obsahuje, tím lépe. Přípravky pro miminko by měly být jednoduché, s omezenou, krátkou dobou trvanlivosti, aby se pokožka dítěte nijak nezatěžovala.

,,K péči o novorozeneckou  pokožku je nutné přistupovat šetrně a obezřetně,  pokožka je  velmi citlivá, snadno vstřebává  zevní látky, nemá prozatím dostatečně vyvinuty potní žlázy, má tedy sníženou  schopnost termoregulace,“ vysvětluje kožní lékařka MUDr. Kateřina Tvrdoňová.

„Je obecně doporučeno pokožku omývat pouze vodou, není nutné denně, stačí obden, krátce, bez použití agresivních tekutých mýdel, pěn, včetně těch "hypoalergenních, dětských" často velice parfémovaných. Stačí dětské tuhé mýdlo, ne každý den, pouze na některé partie.  K promazávání šetrné přípravky bez zbytečných konzervantů, parfemace. Tak, aby pokožku promastily a zvláčnily.  Ne vždy jsou nejvhodnější ty, na které je reklama v TV.   Samozřejmě vše je potřeba přizpůsobit potřebám novorozence‘‘, radí odbornice.

Kůže je jeden z nejdůležitějších orgánů a je také největším, proto je důležité o ni už od malička pečovat a věnovat jí čas. Najděte si jej.

Autor: Klára Kotábová

Odborník: MUDr. Kateřina Tvrdoňová (Kožní ordinace, www.kozni-tvrdonova.cz)

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek