_Rady pro maminky: Kuchyně a jídelny podle Feng Shui

Datum publikace: 10.10.2018

Zařiďte si nejdůležitější část domova v harmonii s životním prostorem, proudící energií a bezpečností svých dětí.

Podle tradičního čínského umění Feng Shui je kuchyně považována za důležitý prvek spokojené prosperující rodiny. „Pokud souzníte s rčením, že láska prochází žaludkem, pak sporák či kamna můžeme vnímat přeneseně jako tlukoucí srdce domova,“ vysvětluje generacemi prověřené principy Feng Shui Lucie Mynaříková, konzultantka a designérka IDW Italia. Umění Feng Shui každý prostor ideálně vyladí a naplní. „Pracuje při tom s pěti základními elementy: s vodou, dřevem, ohněm, zemí a kovem, také s proudící energii Čchi a s polaritou Jin a Jang. To vše dokáže synergicky sladit s pomocí propracovaného energetického systému zvaného Pakua“, dodává specialistka. V kuchyni a v jídelně většinou trávíme hodně času – a s námi se tam často batolí a dovádějí i naše děti. Mělo by tam vládnout harmonické a bezpečné prostředí, kde se všichni cítí dobře a kde každému záleží na tom, jakou energii při společném setkání u stolu (a dokonce v připraveném pokrmu) předává a dostává. Pokud si sami s tímto nevíte rady, vezměte si na pomoc Feng Shui odborníky, kteří zohlední při návrhu kuchyně a jídelny každého člena rodiny, vaše přání, životní styl i samotný prostor.

Bezpečné srdce domova

Vycházejme z toho, že kuchyně je životodárným zdrojem pro celou rodinu. S láskou zhotovený pokrm má blahodárný vliv na strávníky, tedy na ostatní členy rodiny i hosty. Ostatně, můžete se o tom sami přesvědčit - takovým příkladem jsou pokrmy našich babiček, připravované s láskou a péčí. Ty nám chutnají nejvíce. Ale pojďme si říci několik obecných zásad, jak zařídit kuchyň a jak v ní pracovat. „Feng Shui dbá na bezpečnost v prostoru obecně,“ vysvětluje na úvod Lucie. „Záměrně se vyhýbá ostrým rohům, špičatým a nebezpečně vyčnívajícím předmětům v místnost tak, aby energie i náš pohyb v prostoru mohly volně plynout. Jsou to opatření vhodná nejen pro dospělé, ale i pro děti. V kuchyni se vyhýbejme i volně vystaveným nožům. Vhodnější je ukládat je do šuplíku mimo dosah dětí. Každý ostrý roh v kuchyni je jako jedovatý šíp vyzařující energii do místnosti. A co teprve, když se dítě s rohem stolu omylem střetne. Oblé rohy na kuchyňské desce či u stolu jsou dnes dostupným standardem. Pořídit si můžete bezpečnostní ohrádky na sporák či záslepky do elektrických zásuvek.“

Čeho se tedy držet při zařizování kuchyně?

  1. Umístění kuchyně

Kuchyni bude svědčit soukromí a klidnější energie Jin, tzn. oblast ve vzdálenější polovině domu z pohledu vstupních dveří domu či bytu.

  1. Pozice sporáku

Ideální umístění sporáku je takové, abyste viděli během vaření na dveře do místnosti. Tedy, abyste je neměli přímo za zády. Postavilo by vás to do nervózní pozice být neustále ve střehu. Mnohem přirozenější pro vaření je mít krytá záda a rozhled, kdo přichází a co v kuchyni dělá.

  1. Ostrůvek se sporákem ANO, či NE?
  2. Zde platí podobné pravidlo jako u postavení našeho těla při vaření. Dopřejme stejnou oporu i našemu životodárnému zdroji - sporáku. V pomyslném "závětří" bude ohnivě srdce domova stabilnější a odrazí se to na prosperitě a štěstí rodiny. Existenci pracovního ostrůvku můžeme připustit v případě, že bude bez sporáku - bude-li sloužit pouze na přípravu potravin.
  3. Rovnováha na pracovní desce

Mezi dřezem (s prvkem voda) a sporákem (s prvkem oheň) si dopřejte dostatečnou minimální vzdálenost. Je to nejen z důvodu destruktivního napětí, ke kterému dochází mezi oběma prvky, ale také z hlediska ergonomie a praktičnosti. Umístění lednice je vhodné do trigonu s těmito dvěma prvky.

Materiál v kuchyni

Feng Shui říká, je každá věc tvořena kombinací pěti prvků. Tedy málokterá věc se skládá čistě z jednoho prvku, zpravidla se jedná o jejich kombinace – a různé barvy, materiály a tvary. „Sledujme, které prvky v interiéru převažují a co v nás vyvolávají,“ nabádá nás k pozornosti Lucie Mynaříková. „Fengshuista, kterého si domů pozvete, navíc zohlední živly získané z data narození všech členů domácnosti. Záleží také na tom, co od kuchyně očekáváte, jak se v ní chcete cítit? Dáváte přednost klidu a hřejivé atmosféře, nebo akci a disciplíně? Tvůrce by měl pomocí kombinace materiálů kuchyň a jídelnu ušít na míru obyvatelům, kteří dům či byt obývají. Nezapomeňte, že každá věc v prostoru na nás působí. Neexistuje neutrální prvek. Obecným doporučením pro kuchyně jsou jemné, matné a vyvážené barvy a přírodní materiály, které prostor zklidní a zútulní. Naopak materiály kovové a ve vysokém lesku prostoru dodají rychlost a disciplínu,“ radí designerka Lucie.

Jídelny

Vhodná pozice pro jídelny je buď samostatně nebo společně s kuchyní. Kombinace s obývacím pokojem je podle Feng Shui méně šťastným řešením. „Pohlídejme, aby nikdo neseděl v průvanu či neměl za zády dveře. Popřípadě je alespoň zavírejme. Výběrem materiálů a doplňků můžeme opět ovlivnit to, jak se budou lidé u stolu cítit. Využíváte stůl pro každodenní scházení rodiny, či jen výjimečně pro velké události?  To je totiž hodně důležité! Prvky ZEMĚ přinášejí např. stabilitu, prvky DŘEVA podpoří kreativitu a dětskou hravost, prvky OHNĚ značí vřelost, VODA podpoří intuici a emoce a KOV komunikaci a perfekcionismus,“ uzavírá Lucie Mynaříková, Feng Shui konzultantka a designérka IDW Italia.

Dřevo

dřevo

+hravost, kreativita, expanze, houževnatost

- vztek, hněv, lekavost,

Oheň

textilie, koberce, světlo,  

+ vřelost, statečnost, radost, otevřenost

- panovačnost, úzkostlivost, ulpívání

Země

keramika, cihla, kámen

+jistota, pohodlí, bezpečnost

- nerozhodnost, těžkopádnost, trudomyslnost

Kov

sklo, zrcadlo kovové předměty

+ komerční účely, disciplína, síla, sebevědomí

- lpění, boj, sterilita

Voda

voda

+intuice, komunikace, moudrost

- emotivnost, strach, hrůza

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek