_Pozor, pylová sezóna přichází

Datum publikace: 04.04.2018

Pylová sezóna je tady! I když jsme zatím letos zaznamenali jen pás slunečných dní, tak jaro nastupuje v plné síle a s ním přicházejí i pyly. Na síle nabírá topol, líska a očekávat se dá bříza, jalovec, vrba a následně i pyly trav a dalších bylin. Pozor by měli dát všichni rodiče alergici na své děti. „Pokud je alergický jeden rodič, pak šance dítěte mít alergii může být až 40 procentní,“ říká docent MUDr. Petr Čáp, PhD., Vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.

Pylovým alergikům začíná sezóna. Jaké problémy řeší nejčastěji?

To bývá každý rok v době pylové sezóny stejné: dráždění očí a rýma, střídající se s nosní blokádou. Dále kýchání a někdy i pískání hvízdání a ztížený dech. A nebo jen něco z toho.

Je pravda, že se v populaci vyskytuje stále více alergiků?

Zcela přesná čísla nejsou k dispozici, ale počty jedinců postižených alergií neklesají ani u nás ani v zahraničí. Odpověď známá není. Hypoteticky je na vině znečištěné prostředí i ovzduší, průmyslově vyráběné potraviny, či nadměrně, ne vždy odůvodněně, využívaná antibiotická léčba. Ve hře budou jistě i značně nedoceněné faktory psychické, které se obtížně měří a které jsou v éře přehnaně rychlého tempa doby přehlížené jako „nutné zlo“. To platí zejména o astmatu. Je potřeba si uvědomit, že nežijeme přirozeně. V přirozeném prostředí a přirozeným způsobem života, bez chemie a nadměrného stresu, žily možná některé z naši babiček.

Jak je to s dědičností? Pokud jsou alergičtí rodiče, jaká je pravděpodobnost toho, že alergické budou i jejich děti?

Některé prameny uvádějí, že je-li jeden rodič alergický, pak šance dítěte mít alergii může být až 40 procentní. Jsou-li alergičtí oba rodiče, pak se tato šance na alergii u dítěte může vyšplhat až na 80 procentní riziko. Neznamená to, ale že se alergie objeví automaticky u všech a vždy.

Existuje v případě alergie nějaká prevence?

Primární prevence neexistuje. Nicméně nějaká doporučení jsou - například na všechny infekce dýchacích cest není potřeba jít hned s antibiotiky. Většina respiračních infekcí od podzimu do jara jsou virového původu a antibiotika jsou stejně na viry neúčinná. Na místě je i pokus o vyvážený život mezi prací a odpočinkem nutným k regeneraci organizmu a jeho sil. Vhodné jsou i klimatické pobyty na horách, v lese nebo u moře, které mají nepochybně příznivý vliv na dýchací cesty a důležitý je i celkový fyziologický stav organizmu.

Jaká jsou doporučení pro pacienty s pylovou alergií?

Pylovou alergii můžete mírnit farmakologicky nebo léčit u vhodných osob imunoterapií alergenem. Z režimových opatření, pokud to je možné, je doporučeno omezit kontakt s alergizující škodlivinou. To znamená například nechodit březovým hájem v době kvetení břízovitých, pokud je známá přecitlivělost na břízu, což bývá duben. Nebo nesekat trávu v případě alergie na trávy, což bývá období červen – červenec. Všudypřítomný charakter vzdušných alergenů, hlavně pylů, však můžeme omezit v pylové sezóně jen velmi obtížně.

Lze přesně říct, kdy se jaké alergeny ve vzduchu objevují?

Přesné zpravodajství aktuálních pylových alergenů nabízí pylová informační služba: http://www.pylovasluzba.cz/. Tam je možné informace dohledat.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek