_Pozor na otravu houbami! Hrozí i dětem

Pozor na otravu houbami! Hrozí i dětem
Datum publikace: 15.06.2016

Teplo a vlhko – to je doba, která je ideální pro růst hub a houbaření. S tím ale souvisí i případy intoxikace houbami. A ty se týkají nejen dospělých, ale mnohdy i celých rodin včetně malých dětí.

 

 „Letos již máme první případ intoxikace houbami za sebou. Vzhledem k tomu, že tento rok začala houbařská sezóna o dost dřív, jistě nebude tento případ ojedinělý.  Za houbařskou sezónu máme opakované výjezdy k případům intoxikace houbami, navíc, část lidí, kteří se houbami přiotráví, se k lékaři a do nemocnice dopraví sama. Za Středočeský kraj jsou to jednotky, až desítky případů ročně,“ uvádí Petra Effenbergerová, mluvčí ZZS Středočeského kraje.

Jak vypadá otrava houbami

„Otrava houbami může mít celou řadu příznaků. Ty především závisí na množství a druhu hub, které byly požity, a na celkovém zdravotním stavu otráveného. Po pozření se může otrava projevovat zvracením, křečemi, dušností a třesem. Začne klesat krevní tlak a hrozí selhání základních životních funkcí. Intoxikace houbami může ve vážných případech vést k selhání životně důležitých orgánů – například jater, či ledvin, čímž se pacient dostává do stavu, kdy je přímo ohrožen na životě. Bohužel jsou i případy, kdy se houbami otráví celá rodina včetně malých dětí. Tyto příhody mohou mít velmi dramatické konce,“ popisuje ředitel středočeské záchranky MUDr. Martin Houdek.

Sbírat jen ty houby, které známe

Při houbaře je důležité zbytečně neriskovat a sbírat jen ty houby, které bezpečně poznají. „Záměna jedlých hub za houby nejedlé či jedovaté může mít velmi dramatické následky. Děti či těhotné ženy by se konzumaci hub měly z preventivních důvodů raději úplně vyhnout,“ radí MUDr. Martin Houdek.
Problém může být i u hub, které byly nevhodně skladované a došlo u nich k zapaření, či u hub, které nebyly dostatečně tepelně upravené.

První pomoc při otravě houbami

V případě podezření, na otravu houbami, je nutné vyvolat zvracení, pokusit se zintenzivnit vyprazdňování střev podáním projímadel a užít větší dávku živočišného uhlí. „Uhlí na sebe dokáže navázat škodlivé látky a je tedy naděje, že zmírní jejich vstřebávání do těla. Důležité je i hodně pít, to kvůli proplachování ledvin a vyplavování toxických látek z organismu. Zvýšeným příjmem tekutin zároveň předejdete dehydrataci při častém zvracení a průjmu, které mohou otravu provázet. Rozhodně se vyhněte konzumaci mléka a alkoholu, které mají dle mýtu při otravě pomoci, protože byste jimi zbytečně zatížili už tak „zkoušený“ zažívací trakt. K pití se doporučuje voda, či čaj. V případě dětí či těhotných žen je lepší ihned vyhledat lékaře či přivolat záchranáře,“ dodává lékař.

Jak postupovat při podezření na otravu houbami?

  •  Zavolejte tísňovou linku 155, nebo se snažte co nejrychleji se dopravit do nemocnice.
  • Zajistěte vzorky hub nebo požitého jídla
  • Pokud ho již nemáte, stačí vzorek zvracení nebo i stolice, z nichž se pak dá zjistit zdroj otravy a druh toxinu
Foto: freedigitalphotos.net
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek