_Vykouzlete školákům fajn prostor na učení

Vykouzlete školákům fajn prostor na učení
Datum publikace: 07.09.2017

Školní rok již začal. A v mnoha rodinách se začíná řešit pracovní a studijní koutek dětí školou povinných. Dnes je možné studijní koutek vybavit každému školákovi přímo na míru tak, aby židle, pracovní plocha i osvětlení vyhovovalo jeho potřebám.  „Vždycky se najde pár tipů, jak dětem jejich pracovní místo vylepšit, i když je pokojíček malý, a musí se o něj třeba dělit se sourozenci,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel, které se na navrhování a zařizování dětských pokojů specializuje už více než deset let.

 

Podle ní je nejlepší investicí je nábytek, který funguje jako stavebnice a lze k němu snadno dodávat další prvky, takže může růst spolu s dětmi. A nejlepší je začít stolem s dostatečně velkou, rovnou deskou. Židle by měla být výškově nastavitelná.

Jak by dítě mělo sedět u stolu:

  •  musí se při sezení opírat nohama o zem
  • lokty by měly být v pravém úhlu s pracovní deskou
  • obsluha židle by měla být jednoduchá
  • židle by měly být polohovatelná a nastavitelné

  5_vysoká-postel pro teenagera-s-pracovním-koutem-a-úložnými-schody_foto viabel_repro zdarma.jpg

Různé děti, různé pokoje

„Zejména u prvňáčka a menších školních dětí se vyplatí uvážit, jestli se ke stolu vejde i židle pro mámu nebo tátu. To proto, abyste nemuseli s psaním úkolů zbytečně zápasit za kuchyňským stolem,“ říká Šárka Richtrová.
Zatímco malí školáci rodičovskou pomoc potřebují a často i sami vyžadují, u větších ratolestí je situace jiná. „Větší děti se už neučí jen u stolu, takže velmi ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, hře nebo relaxaci. Velmi oblíbené jsou např. barevné sedáky typu Bool, připomínající velký tenisový míček, “ radí specialistka na dětské bydlení.
Radost větším dětem obvykle udělají v pokoji i tlumenější a méně „dětské“ barvy a naprostým hitem bývá vysoká postel, která v pokojíku ušetří mnoho vzácného místa: při šikovném řešení lze ostatně pracovní kout umístit právě pod ní. Sestavu lze doplnit úložnými schody se šuplíky.
V pokojíčku sourozenců se vždy vyplatí pracovní zóny alespoň opticky či barevně rozdělit, aby se zabránilo zbytečným strkanicím a každé z dětí mělo vyhrazený svůj soukromý prostor.

2_studijní kout pro mladou slečnu_foto viabel_repro zdarma.jpg

Barvy, které pomáhají doladit prostředí

Svou roli hrají i zvolené barvy: studiu prý svědčí žlutá, ale i modrá nebo zelená. Zatímco první jasná barva aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, druhé dvě napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace.
V holčičím pokojíku se uplatní i všechny odstíny růžové, od cukrátkové, přes pudrovou až po svítivě lízátkovou – uvedené odstíny jsou teď nejen módní, ale mají v pokojíčku i harmonizační a uklidňující efekt. A vyhýbat se nemusíme ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo barvě tyrkysové: právě ta prý podporuje spontaneitu a lze jí tak rozveselit pokojíček méně smělých dětí.

3_studijní-kout-pro-dvě-sestry-v-harmonických-růžových-tónech_foto-studio-viabel.jpg

Kam uložit všechny věci

Zásadní pro zdárné studium je dostatek úložných prostor na učebnice a školní potřeby. Šikovné a u dětmi oblíbené jsou třeba jezdící kontejnery. Výborně slouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti či hračky.

13_úložné-boxy-na-školní-potřeby_foto-viabel_repro zdarma.jpg

Tip na rychlou proměnu

Skvělým, finančně nenáročným doplňkem do studijního koutku je magnetická tabule, která dětem poslouží jako připomínač, organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, oblíbené fotografie a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku. Tabule v podobě kytičky, obdélníku s oblými rohy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek