_Pes Equinovarus: Potrat není nutný, vadu lze úspěšně léčit

Datum publikace: 01.06.2018

Pes Equinovarus, neboli koňská/golfová noha, je v současnosti nejčastější vrozená ortopedická vada, a přesto se o této vrozené nemoci ví mezi rodiči i širokou veřejností velmi málo. Rodičům je ještě před narozením takto postiženého dítěte často nabízen potrat, který však není nutný, neboť vada se dá úspěšně léčit. Každoročně se v České republice narodí přibližně 200 dětí s tímto onemocněním.

Laicky řečeno, děťátko s golfovou nohou se narodí s chodidly (mohou být postižené obě nohy nebo jen jedna) vtočenými dovnitř a dozadu. Nožičky trochu připomínají golfovou hůl.

Tato vrozená deformita nožiček se dá někdy objevit už na ultrazvuku na začátku druhého trimestru. Někdy se lékaři rozhodnou pro další vyšetření k vyloučení přidružených vad, které ale nejsou moc časté. Stává se, že lékař nabídne mamince ukončení těhotenství.

Spolek Achilleus se snaží informovat rodiče, že ukončení těhotenství z důvodu pes equinovarus není nutné. Vývoj probíhá stejně jako u zdravých dětí, nožky lze bezoperačně napravit tzv. Ponsetiho metodou a ve většině případů není dítě následně pohybově ani jinak omezeno.

Maminka malého Jaroslava vypráví: „První screening byl v pořádku. Na druhém screeningu v 21tt už se ale ultrazvuk paní doktorce nezdál. Po dlouhém mlčení se s námi začala velmi opatrně bavit o nálezu, který při vyšetření našla. Jednalo se o nožičku, která vypadala jako „hokejka“. Vysvětlila nám, že naše miminko bude mít pes equinovarus. Doporučila nám odběr plodové vody a genetickou konzultaci. Vše proběhlo v následujících dnech, neboť paní doktorka chtěla vyloučit další možné vývojové vady. Nakonec se potvrdila pouze tato jediná odchylka. I přes to se nás paní doktorka zeptala, zda neuvažujeme o přerušení těhotenství. Ani ve snu nás to nenapadlo a naše rozhodnutí bylo jasné. Paní doktorka nám sdělila naprosto vyčerpávající informace o této vadě, dala nám kontakty na Nemocnici na Bulovce a odkázala nás na stránky spolku Achilleus, kde jsme dohledali plno informací. I když jsme byli seznámeni s tím, co nás čeká, stejně jsem si pokládala otázky, proč zrovna my musíme mít takové starosti, jestli to zvládneme, zda bude naše děťátko vůbec někdy chodit apod.

Na první pohled se novopečené mamince může zdát, že její dítě se na nohy nikdy nepostaví a nebude běhat. V současnosti však existují moderní metody, které mohou vadu z větší části vyléčit.

Tou nejnovější z nich je v současnosti tzv. Ponsetiho metoda, která je považována za nejefektivnější způsob, jak vadu Pes equinovarus léčit. Tato metoda je převážně neoperativní, kdy je noha s týdenními rozestupy jemně manipulována a je na ni nasazena sádra - od prstíků až po horní konec stehna. Tento proces se většinou opakuje 5x až 9x. Sádrová fixace umožní natažení šlach a vazů v noze a dopřává čas kostem, aby díky  tlakům rostly do správného tvaru. „Přišel den D, kdy se narodil náš Fanoušek. První má slova po porodu byla, jaké má miminko nožičky. Partner odpověděl, že nožičky jsou opravdu vtočené, ale že náš klučík je krásný a jinak zdráv. Od první chvilky jsem milovala i jeho nožičky, kterých jsme se tak moc báli. Na první sádrování jsme šli 10-tý den po porodu. Bylo to náročné, Fanouškovi nožičky dost otékaly, tak jsme ze začátku jezdili každý den na povolování sádry. Nakonec jsme měli 5 sáder a Fandu čekala tenotomie achilovky. Vše proběhlo v pořádku.“ líčí první dny po narození Fanouška jeho maminka. 

Po sérii sáder obvykle následuje tzv. Tenotomie, operativní přetnutí Achillovy šlachy. Jedná se o malý zákrok v místní nebo krátké celkové narkóze, kdy je Achillovka přetnuta 5 milimetrů dlouhým řezem. Šlacha se zhojí pod poslední sádrou, která zůstane na noze 3 týdny.

Díky samoléčebnému potenciálu novorozenců a malých dětí se Achillova šlacha zcela uzdraví a  sroste dohromady v prodloužené pozici. V těsné návaznosti na tenotomii následuje nošení speciálních dlah. Jsou to v podstatě stranově neutrální botičky upevněné na tyči, které drží nohy ve správném postavení po dobu růstových spurtů.

Dlahy se ze začátku nosí celodenně, později jen v noci. Průměrně nosí děti dlahy 4 roky.

Po tenotomii nasadila paní doktorka Fandovi dlahy, nejdříve na 23 hodin, poté na 16 hodin, denní a noční spaní. Dlahy Fanda měl do 3 let a snášel je docela dobře. Když mu bylo  3 a půl roku, začala jedna nožička zlobit a bylo jasné, že Fandíka čeká v budoucnu operace. V necelých 4 letech při kontrole bylo rozhodnuto, že operace tzv. transpozice šlachy proběhne po prázdninách. Vše probíhalo podle plánu, malého jsem mohla doprovodit až před sál a i po operaci jsem si pro něj mohla zase dojít. Po operaci byla nožička v sádře celkem 6 týdnů. Po sundání sádry byla nožka velmi zesláblá a bylo potřeba ji znovu zapojit do běžného života. Nyní jsme ve fázi, kdy ji zapojujeme a snažíme se ji rozchodit, tak tím náš příběh zatím končí.“ popisuje maminka.

Ponsetiho metoda je velmi úspěšná a ve většině případů není nutná ani jedna operace. Jen u  malého procenta dětí v souvislosti s prudkým růstem mezi 3 a 5. rokem nastává recidiva vady, která operaci vyžaduje. a operace je nakonec nutná.

Rodiny s dětmi s diagnózou Pes equinovarus congenitus sdružuje spolek Achilleus. Jedním z jeho hlavních cílů je prosazování zkvalitňování zdravotní péče o děti s dg. PEC nebo jinou vrozenou pohybovou vadou s využitím nejnovějších poznatků a nejefektivnějších diagnostických a léčebných postupů, zejména prosazení Ponsetiho metody léčení dětských nožek. Dalším cílem je také rozvoj všestranné spolupráce a partnerské komunikace mezi rodiči, odbornou a laickou veřejností. Spolek také organizuje sbírku dlah pro léčbu vady. Ty se dočasně zapůjčují členům spolku, jejichž děti ze svých vlastních dlah buď vyrostly a nemají zatím nárok na další placené pojišťovnou, ze zdravotních důvodů jim nevyhovují současné dlahy nebo čekají na právě vyráběné dlahy.

Více informací najdete na www.achilleus.cz, www. Ponseti.cz, FB stránky Achilleus z.s., FB skupina Pes Equinovarus

Autor: Stanislava Bašatová


Zakladatelka a ředitelka pacientské organizace Achilleus z.s. věnující se nejčastější vrozené ortopedické vadě pes equinovarus congenitus (lidově golfová či koňská noha). Stáňa dlouhodobě pracuje na osvětě týkající se této vady, je autorkou a inicátorkou mnoha projektů pro rodiny i dospělé. V rámci svépomocné skupiny radí, pomáhá, poskytuje útěchu a všemi silami podporuje rodiče v léčbě. Spolek Achilleus distribuuje informační materiály, pořádá celorepubliková setkání rodin a provozuje půjčovnu dlah.
Více o léčbě www.ponseti.cz, více o spolku www.achilleus.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek