_Ponsetiho metoda - nejúspěšnější metoda léčby koňské nohy

Datum publikace: 26.04.2018

Diagnózu Pes equinovarus se spousta rodičů dozví až po narození miminka. Je důležité zahájit léčbu co nejdříve. Čím dříve, tím lépe! Proč? Aby se Vaše dítě mohlo bez omezení správně pohybově vyvíjet tak, jako ostatní zdravé děti.

Aby byly výsledky léčby co nejlepší, je třeba konsekventní a kontinuální léčby. Také po ukončení intenzivní terapie v prvních měsících života jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře až do té doby, než je ukončen růst.

Ponsetiho metoda je nejrozšířenější a nejúspěšnější metodou léčby Pes equinovarus. Pokud se rozhodnete léčit Vaše dítě touto metodou, je velmi důležité zahájit léčbu co nejdříve po narození. Někdy se začíná už v porodnici. První sádra by neměla být nasazena později než 2 týdny po porodu.

Úspěšnost metody se pohybuje okolo 95 % (za úspěch se bere pružná, silná a nebolestivá noha, která nepotřebuje větší operativní zákrok). Do zbylých pěti procent spadají případy s přidruženým neurologickým onemocněním, vady velmi tuhé s velmi výraznou příčnou rýhou na chodidle a nad kotníkem.

Co se stane, když se Pes equinovarus neléčí? Postižení se nikdy nenaučí správně chodit, našlapují na vnější hranu nohy, v těžkých případech chodí po vnějším kotníku. Deformita ztuhne a kosti se díky zatížení vyvinou do špatného tvaru, tyto změny jsou již nevratné. Kvůli tomu netrpí jen noha, ale celý pohybový aparát.

S léčbou lze začít v extrémních případech i během dětství. Účinnost metody se ale snižuje a někdy může sloužit jen jako předstupeň před operačním řešením.

Zdroj: Ponseti.cz


Zakladatelka a ředitelka pacientské organizace Achilleus z.s. věnující se nejčastější vrozené ortopedické vadě pes equinovarus congenitus (lidově golfová či koňská noha). Stáňa dlouhodobě pracuje na osvětě týkající se této vady, je autorkou a inicátorkou mnoha projektů pro rodiny i dospělé. V rámci svépomocné skupiny radí, pomáhá, poskytuje útěchu a všemi silami podporuje rodiče v léčbě. Spolek Achilleus distribuuje informační materiály, pořádá celorepubliková setkání rodin a provozuje půjčovnu dlah.
Více o léčbě www.ponseti.cz, více o spolku www.achilleus.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek