_Ponsetiho metoda - Dlahy

Datum publikace: 07.05.2018

V těsné návaznosti následuje po sundání poslední sádry nošení dlah (nejlépe ihned). Dlahy drží nohy ve správné pozici a zamezují šlachám, aby se opět zkrátily. Dlahy je důležité nosit konsekventně a striktně dodržovat doporučení lékaře.

Dlaha se skládá z kotníkových rovných stranově neutrálních bot s otevřenou špičkou připojených k tyči. V případě jednostranných PEC se dlaha nastavuje na 60 až 70 stupňů zevní rotace na straně s PEC a na 30 až 40 stupňů zevní rotace u zdravé nohy . U oboustranného PEC se dlaha nastavuje na 70 stupňů na obou stranách. Tyč by měla mít dostatečnou délku, aby paty bot mohly být nastaveny na šířku ramen

Dlahy nosí děti první 3 měsíce 23 hodin denně, později se doba zkracuje na denní a noční spaní (tedy na 14 - 16 hodin denně).

Vada Pes equinovarus má silnou tendenci k recidivám, v této fázi léčby je nejdůležitější role rodiče, který musí přísně dodržovat režim dlahování. Pokud se tak neděje, recidiva nastupuje u 80 % případů. U dětí, kde se v rodině dodžuje nošení dlah, hrozí recidiva v 6 % případů.

Dlahy nosí děti průměrně do čtyř let.

Zdroj: Ponseti.cz


Zakladatelka a ředitelka pacientské organizace Achilleus z.s. věnující se nejčastější vrozené ortopedické vadě pes equinovarus congenitus (lidově golfová či koňská noha). Stáňa dlouhodobě pracuje na osvětě týkající se této vady, je autorkou a inicátorkou mnoha projektů pro rodiny i dospělé. V rámci svépomocné skupiny radí, pomáhá, poskytuje útěchu a všemi silami podporuje rodiče v léčbě. Spolek Achilleus distribuuje informační materiály, pořádá celorepubliková setkání rodin a provozuje půjčovnu dlah.
Více o léčbě www.ponseti.cz, více o spolku www.achilleus.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek