_Plodové obaly miminko chrání, ale mohou být i příčinou komplikací

Plodové obaly miminko chrání, ale mohou být i příčinou komplikací
Datum publikace: 23.05.2011

Plod je během těhotenství chráněn před nepříznivými zevními vlivy tělem matky, děložní stěnou a plodovými obaly, ve kterých se miminko volně pohybuje v plodové vodě.

Plodové obaly jsou tvořeny amniem (vnitřní stranu obalu, tedy tu blíže k plodu) a choriem (obal zevně od amnionu) a. jsou součástí bariéry dělící plod od zevního prostředí. 

Prasknutí plodových obalů (a současný odtok vody plodové) je známkou toho, že se plod chystá na svět, normálně k němu dochází v souvislosti s porodem v termínu.

Co když prasknou plodové obaly a odteče voda plodová dříve?

Předčasné prasknutí plodových obalů, než je předpokládaný termín porodu je problém. Pokud k němu dojde v posledních týdnech těhotenství, plod je již jen mírně nezralý a nijak by ho to nemělo ohrozit. Horší je to mezi 23-33. týdnem těhotenství, kdy je plod těžce nezralý a případný porod je spojen se zvýšeným rizikem pro další vývoj plodu.  

Prevence předčasného odtoku vody plodové zatím žádná neexistuje a ani péče o poševní prostředí bez výtoku tomuto stavu nemusí zabránit.

Co jsou to amniální pruhy?

Asi v důsledku krvácení uvnitř plodového vejce se mohou vytvořit pruhy tvořené amniální tkání, které jsou sice velmi tenké, asi jako silnější vlas, ale mohou být široké několik milimetrů. Ve více jak 90 procentech jsou pro plod zcela neškodné a setkáváme se s nimi jako vedlejším náhodným nálezem při ultrazvukovém vyšeření.

Amniální pruhy jsou však poměrně pevné a za nepříznivých okolností se plod může do nich „zamotat“. Amniální provazce mohou tlačit na končetinu a bránit tak jejímu zásobení krví a zdravému vývoji, ve vzácných případech může dojít i k amputaci končetiny v děloze.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek