_Placenta

Datum publikace: 16.05.2011

Placenta je orgán, který se vyvíjí uvnitř dělohy v průběhu těhotenství. Je stejného původu jako embryo a umoňuje vývoj a výživu plodu v děloze.

Anatomie a funkce placenty

Na jedné straně je placenta přilehlá ke stěně dělohy a velmi těsně souvisí s mateřským krevním oběhem. Na druhé straně spojuje dítě s placentou pupeční šňůrou. Placenta poskytuje dítěti živiny a kyslík z mateřské krve. Zajištuje odstraňování odpadních látek z krve plodu, které odvádí do krve matky. Tam jsou definitivně vyloučeny ledvinami matky. Placenta také produkuje hormony, které jsou důležité při zahájení porodu a pomáhají chránit plod před infekcí a škodlivými látkami. Poté, co žena porodí, placenta odchází z těla.  V době porodu má kulovitá placenta asi 20 cm v průměru a váží zhruba půl kilogramu.

Dítě je s placentou propojeno pupečníkem. Úlohou plodového lůžka je zásobovat plod kyslíkem a živinami. Umoňuje to důmyslná strukura placenty, která je tvořena tzv. kotyledony. Na jejich úrovni se setkává krev plodu s krví matky, oddělená tzv. placentární bariérou. Od plodu přichází odkysličená krev, která v placentě získá kyslík od matky a ta je rozváděna do tkání plodu- pupečníkem se dostává zpět k srdci a to zásobuje kyslíkem mozek, ledviny, a ostatní orgány plodu. 

Placenta je i orgán, který během těhotenství produkuje hormony nutné ke správnému vývoji plodu a hormony nutné k nastartování kojení. Pokud dojde k poškození placenty v průběhu těhotenství, nebo k jejímu špatnému vývoji, je plod ohrožen na životě.

Placentární bariéra a látková výměny

Pacentární bariéra není dokonalá. Od matky mohou do oběhu plodu přestupovat menší molekuly, jako například některé typy protilátek či virové částice. Pro větší molekuly je placenta neprostupná. Od plodu se do oběhu matky dostávají v malém množství červené i bílé krvinky, ale také částice pocházející z placenty (ta je také čistě plodového původu).

Porod placenty

Placenta se odlučuje od dělohy a rodí se pochvou během třetí doby porodní, tedy krátce po porodu miminka. Žena o tom obvykle ani neví, tento proces není spojen s bolestí.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek