_Jak vychytat plodné dny

Jak vychytat plodné dny
Datum publikace: 22.04.2017

Při plánování početí je dobré vědět, co to jsou plodné dny a kdy přicházejí. Jak na to, abyste plodné dny trefila správně?

 

Velmi jednoduše lze říct, že plodné dny jsou dny, během nichž je u ženy vysoká pravděpodobnost otěhotnění. To je dáno fází menstruačního cyklu, ve které se žena právě nachází. „U zdravých žen je průměrná doba menstruačního cyklu zhruba 28 dní, počítáno od prvního dne menstruace. Na menstruačním cyklu rozlišujeme fázi folikulární, po které přichází ovulace a fázi luteální, která, pokud žena neotěhotní, je následována menstruací. Některé ženy mohou mít cyklus o něco kratší, jiné o něco delší.“ popisuje úvodem profesor MUDr. Pavel Calda CSc., gynekolog z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.
Z pohledu plodných dní je důležitá ovulace, která navazuje na fázi folikulární. „Během ovulace dochází k prasknutí a vyplavení zralého vajíčka z folikulu do vejcovodů.  To je právě okamžik, kdy může dojít k oplození,“ říká profesor Calda.

Jak poznáte ovulaci

Nástup ovulace u žen s pravidelnou menstruací o délce 28 dní přichází obvykle mezi 12. a 14. dnem počítáno od začátku menstruačního cyklu. Některé ženy nástup ovulace poznají podle toho, že pociťují pnutí až mírnou bolest v podbřišku či mohou pozorovat výtok, hlen či mohou mírně špinit.
Známkou ovulace je i lehce zvýšená bazální (ranní) teplota, která může přesáhnout  37 °C. To všechno jsou ale pouze nepřímé projevy nastupující ovulace. Pokud žena chce mít jistotu v tom, kdy ovulace přichází, a kdy je šance na to, aby otěhotněla, může si udělat test z moče.
Ovulační testy jsou založeny na obdobném principu, jako jsou těsty těhotenské – stanovují hladinu hormonu, v případě ovulačního testu jde o luteinzační hormon, který je vylučován do krve a následně i do moči. Testy je možné zakoupit v lékárnách a jejich cena se pohybuje v řádu několika set korun.

Kdy je čas otěhotnět

Plodné dny jsou tedy dny, během nichž se vajíčko nachází ve vejcovodech. „Obecně je možné v rámci plánování početí doporučit pohlavní styk v rozmezí tři dny před ovulací až jeden den po ovulaci. Toto časové rozpětí vychází ze skutečnosti, že spermie přežívají v těle ženy až 72 hodin po pohlavním styku a zralé vajíčko je schopno oplodnění v průběhu 24 hodin od uvolnění,“ radí profesor Pavel Calda.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek