_Menstruace a jeji vliv na profesionální sportovkyně

Menstruace a jeji vliv na profesionální sportovkyně
Datum publikace: 23.01.2015

Britská tenistka, Heather Watsonová 38. na světovém žebříčku po svojí prohře na Australian Open uvedla, že příčinou jejích obtíží, malátnosti a nevolnosti na kurtu byla menstruace.  Média se na toto téma vrhla s nebývalou vervou s titulky „ Prolomené tabu menstruace“ či „O čem se dosud mlčelo“.  Přitom každá žena ví, že po dobu svého reprodukčního období, pokud nebude těhotná a následně intenzivně kojit, bude více či méně pravidelně menstruovat. Naprosto žádná senzace.

Menstruační cyklu je skutečně čistě ženskou záležitostí, a i když západní společnost zdůrazňuje emancipaci žen, reprodukční úloha ženy je prostě nezpochybnitelná. Odměna určená pro prvního těhotného muže dosud vyplacena nebyla. O mnoho složitější to je, pokud se žena rozhodne živit se sportem, tj. provozovat profesionální sport, kde jsou pevné termíny a kde se očekává, že její výkon bude vždy nejlepší a bezchybný. Vedle skvělé fyzické kondice se očekává, že bude mít současně i skvělou psychickou kondici. A menstruace ji obvykle nijak nezlepší, protože výkyvy hormonálních hladin provázející přirozený menstruační cyklus mívají nejen vliv na psychiku, ale mohou být také spojeny s bolestivými projevy provázejícími menstruaci.

Existuje poměrně jednoduché řešení jak tyto výkyvy hormonálních hladin odstranit  a tím řešením je hormonální antikoncepce, která u většiny žen umožní nejen plánovat menstruaci (libovolně ji posunout), ale také odstraní průvodní bolest či další nepříjemné pocity s menstruací spojené. Nefunguje to úplně u každé ženy, ale u většiny ano. Pro profesionální sportovkyně, které se sportem živí, je to asi jediný způsob, jak eliminovat vliv menstruace na sportovní výkon.

 

O dalších aspektech menstruace a profesionálního sportu hovoří prof. Pavel Calda na stanici Český rozhlas Plus.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek